Home

Course Schedule


Undergraduate Course Schedule Fall 2012 Day Classes Yankton Campus

Updated 11/15/2012 9:02:24 AM
Spreadsheet Format
  << Represents course sections that have reached registration capacity.
Accounting Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ACC-120-01 Accounting I 4 Joseph Sejnoha LIBR-207 M T W R 1:00PM 1:50PM
ACC-240-01 Intermediate Accounting I 4 Joseph Sejnoha BEDE-318 T R 10:00AM 11:50AM
ACC-320-01 Managerial Accounting 3 Lori Hofer BEDE-205 M W F 11:00AM 11:50AM
ACC-325-01 Federal Taxation I 3 Lori Hofer BEDE-318 M W F 3:00PM 3:50PM
ACC-485-01 Internship & Prof Development 3 to 12 Estelle Johnson (TBA) (TBA)
Art Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ART-100-01 Design I 2 David Kahle BEDE-114 M W 11:00AM 11:50AM
ART-111-01 Ceramics I 2 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 8:50AM
ART-111-02 Ceramics I 4 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 9:50AM
ART-120-E1 Calligraphy I 2 Lelia Elder BEDE-114 R 6:00PM 8:00PM
ART-211-01 Ceramics II 2 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 8:50AM
ART-211-02 Ceramics II 4 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 9:50AM
ART-230-01 Photography 2 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 2:50PM
ART-230-02 Photography 4 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 3:50PM
ART-240-01 Elementary School Art Ed 2 Carol Baumert BEDE-112 T R 8:00AM 8:50AM
ART-250-01 Art Appreciation 3 David Kahle (TBA) (TBA)
ART-299-01 Photography 1 to 5 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 2:50PM
Athletic Training Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ATH-100-01 Intro to Athletic Training 1 Andrew Holzwarth LIBR-203 W 8:00AM 8:50AM
Biology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BIO-103-03 Principles of Biology 4 James Sorenson BEDE-331 M W F 10:00AM 10:50AM
James Sorenson BEDE-302 R 1:00PM 2:50PM
BIO-103-01 Principles of Biology 4 James Sorenson BEDE-331 M W F 10:00AM 10:50AM
James Sorenson BEDE-302 R 8:00AM 9:50AM
BIO-103-02 Principles of Biology 4 James Sorenson BEDE-331 M W F 10:00AM 10:50AM
James Sorenson BEDE-302 R 10:00AM 11:50AM
BIO-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-331 T R 11:00AM 11:50AM
BIO-203-01 Human Physiology & Anatomy I 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 R 9:00AM 11:50AM
BIO-203-02 Human Physiology & Anatomy I 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 R 2:00PM 4:50PM
BIO-203-03 Human Physiology & Anatomy I 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 T 1:00PM 3:50PM
BIO-221-03 Introductory Microbiology 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 11:00AM 11:50AM
Vicki Geiser LIBR-104 T 8:00AM 9:50AM
BIO-221-02 Introductory Microbiology 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 11:00AM 11:50AM
Vicki Geiser LIBR-104 T 1:00PM 2:50PM
BIO-221-01 Introductory Microbiology 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 11:00AM 11:50AM
Vicki Geiser LIBR-104 T 10:00AM 11:50AM
BIO-286-03 Intro Microbiology Laboratory 1 to 5 Vicki Geiser LIBR-104 T 1:00PM 2:50PM
BIO-286-02 Intro Microbiology Laboratory 1 to 5 Vicki Geiser LIBR-104 T 8:00AM 9:50AM
BIO-290-01 Introduction to Research 1 James Sorenson BEDE-326 F 3:00PM 3:50PM
BIO-298-01 Early Research Experience 1 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
BIO-310-01 Ecology 4 James Sorenson BEDE-302 M W F 2:00PM 2:50PM
James Sorenson BEDE-302 T 2:00PM 4:50PM
BIO-320-01 Microbiology 4 Vicki Geiser LIBR-204 M W F 9:00AM 9:50AM
Vicki Geiser LIBR-104 T 8:00AM 9:50AM
BIO-370-01 Histology 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-326 M W F 11:00AM 11:50AM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-327 T 9:00AM 11:50AM
BIO-498-02 Research 1 to 4 Vicki Geiser BEDE-302 F 3:00PM 3:50PM
BIO-498-03 Research 1 to 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-302 F 3:00PM 3:50PM
BIO-498-01 Research 1 to 4 James Sorenson BEDE-302 M 3:00PM 3:50PM variable 1-4 credits
BIO-499-01 Physician Assistant Shadowing 1 to 5 James Sorenson OFFC-OFFC (TBA)
Business Administration Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BUS-125-01 Introduction to Business 3 Lori Hofer BEDE-117 M W F 10:00AM 10:50AM
BUS-215-01 Business Communications 3 Carla Addy BEDE-117 M W F 8:00AM 8:50AM
BUS-225-01 Principles of Marketing 3 Joseph Sejnoha SLRC-107 M W F 10:00AM 10:50AM
BUS-256-01 Microeconomics 3 Lori Hofer BEDE-318 M W F 2:00PM 2:50PM
BUS-269-01 Personal Finance 3 Charles Gross BEDE-117 T R 9:00AM 10:15AM
BUS-270-01 Management Information Systems 3 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 1:00PM 2:15PM
BUS-335-01 Human Resource Management 3 Joseph Sejnoha BEDE-117 M W F 11:00AM 11:50AM
BUS-336-01 International Business 3 Charles Gross BEDE-118 M W F 9:00AM 9:50AM
BUS-372-01 Legal Environment of Business 3 Charles Gross BEDE-117 M W F 1:00PM 1:50PM
BUS-485-01 Internship & Professional Dev 3 to 12 Estelle Johnson SLRC-105 F 12:00PM 12:50PM
Chemistry Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CHM-101-02 Introductory Chemistry I 4 Lisa Bonneau SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Lisa Bonneau BEDE-309 T 10:00AM 11:50AM
CHM-101-03 Introductory Chemistry I 4 Lisa Bonneau SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Lisa Bonneau BEDE-309 T 1:00PM 2:50PM
CHM-101-01 Introductory Chemistry I 4 Lisa Bonneau SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Lisa Bonneau BEDE-309 T 8:00AM 9:50AM
CHM-111-02 General Chemistry I 4 Krisma DeWitt LIBR-207 W F 11:00AM 11:50AM
Krisma DeWitt BEDE-310 T 1:00PM 2:50PM
Krisma DeWitt LIBR-207 R 12:00PM 12:50PM
CHM-111-01 General Chemistry I 4 Krisma DeWitt LIBR-207 W F 11:00AM 11:50AM
Krisma DeWitt BEDE-310 T 10:00AM 11:50AM
Krisma DeWitt LIBR-207 R 12:00PM 12:50PM
CHM-231-01 Organic Chemistry I 4 Chun Wu BEDE-323 M W F 10:00AM 10:50AM
Chun Wu BEDE-309 R 9:00AM 11:50AM
CHM-231-02 Organic Chemistry I 4 Chun Wu BEDE-323 M W F 10:00AM 10:50AM
Chun Wu BEDE-309 R 1:00PM 3:50PM
CHM-290-01 Introduction to Research 1 James Sorenson BEDE-326 F 3:00PM 3:50PM
CHM-341-01 Analytical Chemistry 4 Chun Wu BEDE-205 M W F 2:00PM 2:50PM
Chun Wu BEDE-308 T 2:00PM 4:50PM
CHM-498-01 Research 1 to 4 Chun Wu (TBA) (TBA)
CHM-498-02 Research 1 to 4 Krisma DeWitt (TBA) (TBA)
Computer Information Systems Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CIS-125-01 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 8:00AM 8:50AM
CIS-125-02 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 11:00AM 11:50AM
CIS-230-01 Software Structure and Design 4 Arnold Schaeffer LIBR-203 M W F 12:00PM 12:50PM
Arnold Schaeffer LIBR-203 F 1:00PM 1:50PM
CIS-361-01 Web Site Design & Programming 4 Arnold Schaeffer SLRC-104 M W F 3:00PM 4:15PM
Criminal Justice Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CJU-133-01 Intro to Criminal Justice 3 Dana DeWitt BEDE-118 M W F 1:00PM 1:50PM
CJU-310-01 Service Experience 1 to 5 Dana DeWitt (TBA) (TBA) Variable 1-5 Credits
CJU-333-01 Policing in America 3 Dana DeWitt SLRC-108 W 6:30PM 9:20PM
CJU-341-01 Introduction to Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
CJU-358-01 Institutional/Comm Corrections 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-386-01 Criminal Courts 3 Dana DeWitt BEDE-455 M W F 9:00AM 9:50AM
CJU-460-01 Criminal Law 3 Dana DeWitt BEDE-118 T R 1:00PM 2:15PM
CJU-475-01 Criminology 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-485-01 Internship 1 to 6 Dana DeWitt (TBA) (TBA) Variable 1-6 Credits
CJU-490-01 Seminar 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
Computer Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CSC-230-01 Software Structure and Design 4 Arnold Schaeffer LIBR-203 M W F 12:00PM 12:50PM
Arnold Schaeffer LIBR-203 F 1:00PM 1:50PM
CSC-361-01 Web Site Design & Programming 4 Arnold Schaeffer SLRC-104 M W F 3:00PM 4:15PM
CSC-485-01 Internship 2 to 6 Arnold Schaeffer (TBA) (TBA)
Teacher Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
EDN-150-01 Orientation to Teaching 2 Deborah McCuin BEDE-326 T R 9:00AM 9:50AM
Deborah McCuin T 9:00AM 11:00AM
EDN-150-02 Orientation to Teaching 2 Deborah McCuin BEDE-326 T R 9:00AM 9:50AM
Deborah McCuin T 1:00PM 3:00PM
EDN-212-01 Field Exp Early Childhood/Kind 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-214-01 Field Experience in Elementary 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-216-01 Field Exper in Middle School 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-218-01 Field Experience in Secondary 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-233-01 Educational Psychology 3 Candyce Chrystal BEDE-326 M W F 8:00AM 8:50AM
EDN-312-01 Practicum in Early Child/Kind 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-314-01 Practicum in Elementary 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-316-01 Practicum in Middle School 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-318-01 Practicum in Secondary 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-342-01 Reading: Phi, Psy & Methods 3 Candyce Chrystal BEDE-322 M W F 9:00AM 9:50AM
EDN-348-01 Elem Science & Math Methods 3 Candyce Chrystal BEDE-322 M W F 11:00AM 11:50AM
EDN-360-01 Indian Studies 3 Nicholas Shudak BEDE-318 T R 2:00PM 3:15PM
EDN-375-01 Middle School & Sec Gen Meth 2 Mary Miller BEDE-326 T R 1:00PM 1:50PM
EDN-376-01 Integ Tech Into Teach & Learn 2 Candice Climer BEDE-323 T R 11:00AM 11:50AM
EDN-399-01 Child Lit/Lesson Plan/Reading 1 to 5 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-453-01 Student Teaching Seminar 1 to 2 Deborah McCuin LIBR-203 W 2:00PM 3:50PM
EDN-454-01 Elem School Student Teaching 10 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-454-02 Elem School Student Teaching 12 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-454-03 Elem School Student Teaching 10 to 12 Deborah McCuin (TBA) (TBA)
EDN-455-01 Elem. School Teaching Phys Ed 6 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-456-01 Elem Student Teaching Music 6 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-457-01 Secondary School Student Teach 6 to 12 Mary Miller (TBA) (TBA) Variable 6 or 12 Credits
English Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ENG-099-01 Introduction to Writing 3 Janis Hausmann SLRC-106 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-099-02 Introduction to Writing 3 Janis Hausmann SLRC-106 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-103-01 Composition I: The Essay 3 James Simmons BEDE-318 M W F 8:00AM 8:50AM
ENG-103-02 Composition I: The Essay 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-103-03 Composition I: The Essay 3 James Reese SLRC-108 T R 9:00AM 10:15AM
ENG-103-06 Composition I: The Essay 3 James Reese BEDE-117 T R 2:30PM 3:45PM
ENG-103-04 Composition I: The Essay 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-103-05 Composition I: The Essay 3 James Simmons BEDE-118 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-104-01 Comp II: Critical Writing 3 Janis Hausmann SLRC-106 M W F 12:00PM 12:50PM
ENG-210-01 Introduction to Literature 3 James Simmons SLRC-104 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-220-01 The Short Story 3 James Sullivan BEDE-455 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-221-01 Creative Writing 3 James Reese SLRC-106 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-226-01 Adolescent Literature 3 Janis Hausmann (TBA) (TBA)
ENG-227-01 Introduction to Linguistics 3 James Simmons BEDE-117 M W F 3:00PM 3:50PM
ENG-320-01 Advanced Poetry 3 James Reese BEDE-117 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-343-01 Early British Literature 3 James Simmons BEDE-318 M W F 10:00AM 10:50AM
ENG-356-01 The Novel 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 11:00AM 11:50AM
Forensic Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
FSC-498-01 Lab Applications/Research 2 to 6 Uriel Buitrago-Suarez LIBR-113 W 3:00PM 3:50PM Variable 2 - 6 Credits
General Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GEN-000-01 P.A.S.S. 0 Katie Harrell SLRC-108 T R 2:00PM 2:50PM
GEN-102-01 First Year Seminar 1 Katie Harrell LIBR-205 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-02 First Year Seminar 1 Stephanie Gruver LIBR-206 M 3:00PM 3:50PM
GEN-102-04 First Year Seminar 1 Janis Hausmann SLRC-108 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-07 First Year Seminar 1 Kathryn Burt SLRC-106 M 3:00PM 3:50PM
GEN-102-08 First Year Seminar 1 Tracy Taylor SLRC-107 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-09 First Year Seminar 1 Vicki Geiser LIBR-204 W 2:00PM 2:50PM
GEN-102-10 First Year Seminar 1 Krisma DeWitt BEDE-326 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-11 First Year Seminar 1 Katie Harrell SLRC-104 R 11:00AM 11:50AM
GEN-102-03 First Year Seminar 1 Candyce Chrystal BEDE-322 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-05 First Year Seminar 1 Alan Ferris SLRC-106 W 3:00PM 3:50PM
Graphic Design + Media Arts Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GRA-100-01 Electronic Media Studio 3 Jane Venes SLRC-103 T R 8:00AM 10:50AM
GRA-201-01 Digital Photography 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 8:00AM 8:50AM
GRA-251-01 Illustration 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 9:00AM 9:50AM
GRA-301-01 Media Studies 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 11:00AM 11:50AM
GRA-485-01 Internship 1 to 6 Jane Venes (TBA) (TBA) Variable 1 - 6 Credits
History Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HIS-106-01 Ancient and Medieval World Cul 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 9:00AM 9:50AM
HIS-108-01 19th-20th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 1:00PM 1:50PM
HIS-108-E1 19th-20th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 R 6:30PM 9:20PM
HIS-228-01 US Hist/Govt for Teachers 4 Richard Lofthus BEDE-326 M T W R 10:00AM 10:50AM
HIS-361-01 History of Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-205 M W F 11:00AM 11:50AM
Honors Program Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HON-386-E1 Survey of Medicinal Chemistry 1 Chun Wu SLRC-106 T 7:00PM 7:50PM
HON-490-01 Honors Seminar 1 Helen Ciernick (TBA) (TBA)
Human Service Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HSV-100-01 Intro Human Serv Profession 1 Lori Lincoln BEDE-455 R 11:00AM 11:50AM
HSV-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln (TBA) (TBA) Variable 1-5 Credits
HSV-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln (TBA) (TBA) Variable 3-12 Credits
Leadership Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
LDR-303-01 Organizational Leadership 2 Charles Gross BEDE-322 T 11:00AM 11:50AM
LDR-313-01 Strategic/Qual Mgmt & Ldrship 2 Charles Gross BEDE-323 T 1:00PM 1:50PM
Medical Laboratory Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MLS-498-01 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
Military Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MSL-101-01 Leadership & Personal Devel 1 (TBA) (TBA) (TBA)
MSL-201-01 Innovative Team Leadership 2 Jeff Rarick (TBA) (TBA)
MSL-301-01 Adaptive Team Leadership 3 Larry Pennington (TBA) (TBA)
MSL-301L-01 Adaptive Team Leadership Lab 1 Larry Pennington (TBA) (TBA)
MSL-401-01 Developing Adaptive Leaders 3 Ross Nelson (TBA) (TBA)
MSL-401L-01 Developing Adaptive Leader Lab 1 Ross Nelson (TBA) (TBA)
Mathematics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MTH-099-01 Introduction to Algebra 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W R F 10:00AM 10:50AM
MTH-125-01 Elem Apps in Mathematics 3 Stephanie Gruver LIBR-206 M W F 2:00PM 2:50PM
MTH-150-01 College Algebra 4 Bonita Gacnik SLRC-108 M W R F 8:00AM 8:50AM
MTH-150-02 College Algebra 4 Bonita Gacnik LIBR-205 M W R F 10:00AM 10:50AM
MTH-209-01 Calculus I 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M T W F 9:00AM 9:50AM
MTH-315-01 Probability with Case Studies 4 Stephanie Gruver LIBR-204 M W F 11:00AM 11:50AM
Stephanie Gruver LIBR-204 T 10:00AM 10:50AM
MTH-430-01 Differential Equations 3 Bonita Gacnik LIBR-205 M W F 2:00PM 2:50PM
Music Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MUS-100-01 Music Theory 3 Kenneth Tice BEDE-254 M W F 1:00PM 1:50PM
MUS-124-01 Recruitment Choir 1 Kenneth Tice GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-124-02 Recruitment Choir 0 Kenneth Tice GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-126-02 Chamber Choir 0 Kenneth Tice GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-126-01 Chamber Choir 1 Kenneth Tice GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-127-01 Mixed Chorus 1 Kenneth Tice GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-127-02 Mixed Chorus 0 Kenneth Tice GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-128-02 Concert Band 0 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 4:50PM
MUS-128-01 Concert Band 1 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 4:50PM
MUS-160-01 Piano 1 to 2 Kimberly Olson (TBA) (TBA)
MUS-162-01 Voice 1 to 2 Kenneth Tice (TBA) (TBA)
MUS-166-01 Woodwinds 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-168-01 Brass 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-170-01 Percussion 1 to 2 Dean Rettedal GREG-103 (TBA)
MUS-200-01 Music Theory 3 Kenneth Tice BEDE-237 M W F 9:00AM 9:50AM
MUS-308-01 Instrumental Conducting 2 Dean Rettedal BEDE-254 M W 10:00AM 10:50AM
MUS-311-01 Stringed Instrument Methods 1 Dean Rettedal BEDE-254 (TBA)
MUS-312-01 Woodwind Instrument Methods 1 Dean Rettedal (TBA) M 1:00PM 1:50PM
Nursing Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
NSG-190-01 Intro to Nursing Profession I 6 Michele Rohde BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
Michele Rohde OFFC-OFFC T R
NSG-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-331 T R 11:00AM 11:50AM
NSG-290-01 Intro to Nursing Profession I 4 Carol Stewart BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
NSG-290L-LA Intro/Nursing As Profession I 0 Michele Rohde BEDE-210 T 10:00AM 11:50AM must register for NSG-352L-LA
NSG-290L-LB Intro/Nursing As Profession I 0 Michele Rohde BEDE-210 T 2:00PM 3:50PM must register for NSG-352L-LB
NSG-290L-LC Intro/Nursing As Profession I 0 Michele Rohde BEDE-210 R 10:00AM 11:50AM must register for NSG-352L-LC also
NSG-290L-LD Intro/Nursing As Profession I 0 Michele Rohde BEDE-210 R 2:00PM 3:50PM must register for NSG-352L-LD
NSG-311-01 The Childbearing Family 5 Corinne Lemmer BEDE-205 M W F 9:00AM 10:50AM
NSG-311L-LB The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer (TBA) R 7:00AM 11:50AM Avera Sacred Heart Hospital
NSG-311L-LA The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer (TBA) T 7:00AM 11:50AM Avera Sacred Heart Hospital
NSG-321-01 Mental Health Nursing 5 Darcie Sees SLRC-108 M W 10:00AM 11:50AM
NSG-321L-LA Mental Health Nursing 0 Gayle Webert (TBA) T 7:45AM 12:45PM Human Services Center
NSG-321L-LC Mental Health Nursing 0 Gayle Webert (TBA) F 7:45AM 12:45PM
NSG-321L-LB Mental Health Nursing 0 Gayle Webert (TBA) R 7:45AM 12:45PM Human Services Center
NSG-331-01 Nursing of Adults/Children 6 Kathryn Burt SLRC-108 M W F 1:00PM 2:50PM
NSG-331L-LA Nursing of Adults & Children 0 William Mains (TBA) T 7:00AM 2:50PM Avera Sacred Heart Hospital
NSG-331L-LB Nursing of Adults & Children 0 William Mains (TBA) R 7:00AM 2:50PM Avera Sacred Heart Hospital
NSG-352-01 Health Assessment I 1 Michele Rohde BEDE-331 M 8:00AM 8:50AM Aug 27-Nov 2
NSG-352L-LB Nursing Assessment I Lab 0 Michele Rohde BEDE-210 T 1:00PM 1:50PM
NSG-352L-LC Nursing Assessment I Lab 0 Michele Rohde BEDE-210 R 9:00AM 9:50AM
NSG-352L-LD Nursing Assessment I Lab 0 Carol Stewart BEDE-210 R 1:00PM 1:50PM
NSG-352L-LA Nursing Assessment I Lab 0 Carol Stewart BEDE-210 T 9:00AM 9:50AM
NSG-382-02 Nursing Research I 1 Pamela Wiebelhaus SLRC-108 M 3:00PM 3:50PM
NSG-450-01 Professional Issues 1 Shelly Luger BEDE-206 M 11:00AM 11:50AM
NSG-471-01 Community Health Nursing 6 Krystal Diedrichsen BEDE-205 T R 2:00PM 3:50PM
Krystal Diedrichsen BEDE-204 M 10:00AM 11:50AM
Krystal Diedrichsen BEDE-204 M 9:00AM 9:50AM
Krystal Diedrichsen BEDE-204 T R F 8:00AM 11:50AM
Krystal Diedrichsen BEDE-210 W 8:00AM 11:50AM
NSG-480-01 Nursing Management 6 Sharon Haas BEDE-206 M 9:00AM 10:50AM Tues-Friday lectures are scheduled for weeks 1 & 2 only. Clinicals will be arranged by instructor.
Sharon Haas BEDE-206 T 8:00AM 11:50AM Tues-Friday lectures are scheduled for weeks 1 & 2 only. Clinicals will be arranged by instructor.
Sharon Haas BEDE-206 T W R F 10:00AM 11:50AM Tues-Friday lectures are scheduled for weeks 1 & 2 only. Clinicals will be arranged by instructor.
Sharon Haas BEDE-206 T W R F 1:00PM 2:50PM Tues-Friday lectures are scheduled for weeks 1 & 2 only. Clinicals will be arranged by instructor.
NSG-482-01 Health Care Ethics 1 Esther Holzbauer (TBA) (TBA)
NSG-488-01 Critical Care Nursing 4 Krystal Diedrichsen BEDE-206 M 1:00PM 2:50PM Clinicals will be arranged by instructor.
NSG-499-02 Intro to Master's Nursing 1 to 5 Jacqueline Kelley (TBA) (TBA)
NSG-499-06 Advanced Med Surg Clinical 1 to 5 Jacqueline Kelley (TBA) (TBA)
NSG-499-04 Advanced Med Surg 1 to 5 Carol Stewart (TBA) (TBA)
NSG-499-01 Adv Medical Surgical Clinical 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
NSG-499-05 Clinical Experience 1 to 5 Gayle Webert (TBA) (TBA)
Physical Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PED-100-01 Intro to Physical Education 2 Erin Riibe LIBR-203 T R 11:00AM 11:50AM
PED-101-01 Life Long Wellness 1 Nathan Epp LIBR-203 T 8:00AM 8:50AM
PED-101-02 Life Long Wellness 1 Nathan Epp LIBR-203 R 8:00AM 8:50AM
PED-101-03 Life Long Wellness 1 Nathan Epp LIBR-207 T 11:00AM 11:50AM
PED-101-04 Life Long Wellness 1 Nathan Epp LIBR-207 R 11:00AM 11:50AM
PED-133-01 Gymnastics/Tumbling 1 Jason Nelson LIBR-202 T R 11:00AM 11:50AM Aug 27 - Oct 19
PED-213-01 Team Sports I 1 Erin Riibe LIBR-203 T R 1:00PM 1:50PM Aug 27 - Oct 19
PED-214-01 Team Sports II 1 Erin Riibe LIBR-203 T R 1:00PM 1:50PM Oct 22 - Dec 14
PED-217-01 First Aid & CPR 2 Erin Riibe LIBR-203 T R 10:00AM 10:50AM
PED-225-01 Fitness-Wellness 2 James Thorson LIBR-207 T R 9:00AM 9:50AM
PED-226-01 Strength Training/Condition 2 Andrew Holzwarth (TBA) (TBA)
PED-230-01 Human Anatomy and Physiology 4 Jason Nelson LIBR-202 M 10:00AM 10:50AM
Jason Nelson BEDE-303 F 9:00AM 10:50AM
Jason Nelson LIBR-202 W 9:00AM 10:50AM
PED-330-01 Field Experience in Coaching 1 James Thorson (TBA) (TBA) please see instructor before enrolling
PED-470-01 Coaching of Basketball 1 James Thorson LIBR-206 T R 11:00AM 11:50AM Aug 27 - Oct 19
PED-471-01 Coaching of Football 1 Jason Nelson LIBR-206 T R 11:00AM 11:50AM Oct 22 - Dec 14
PED-475-01 Coaching of Volleyball 1 Candice Climer LIBR-204 T R 9:00AM 9:50AM Oct 22-Dec 14
PED-485-01 Internship 2 to 12 Andrew Holzwarth (TBA) (TBA)
Physics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PHY-113-01 Earth Science Astronomy II 1 to 2 Ryan Maderak LIBR-203 W 7:00PM 9:00PM
PHY-221-01 Principles of Physics I 4 Ryan Maderak LIBR-206 M W F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 T 8:00AM 9:50AM
PHY-221-02 Principles of Physics I 4 Ryan Maderak LIBR-206 M W F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 T 10:00AM 11:50AM
PHY-223-01 Calculus Based Physics I 5 Ryan Maderak LIBR-206 M W R F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 T 10:00AM 11:50AM
Political Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
POS-120-01 American Government 3 Terry Nelson BEDE-455 M W F 8:00AM 8:50AM
Psychology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PSY-100-01 Intro/Human Service Profession 1 Lori Lincoln BEDE-455 R 11:00AM 11:50AM
PSY-101-01 Introduction to Psychology 3 Alan Ferris SLRC-108 M W F 9:00AM 9:50AM
PSY-101-02 Introduction to Psychology 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 11:00AM 11:50AM
PSY-165-01 Lifespan Development 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 10:00AM 10:50AM
PSY-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
PSY-341-01 Introduction to Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
PSY-382-01 Memory and Cognition 3 Alan Ferris SLRC-104 M W F 2:00PM 2:50PM
PSY-452-01 Psy Testing and Measurement 3 Alan Ferris SLRC-104 M W F 10:00AM 10:50AM
PSY-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln (TBA) (TBA) Variable 3-12 Credits
Radiologic Technology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RAD-101-01 Intro to Radiologic Technology 1 Chun Wu BEDE-205 F 3:00PM 3:50PM
Recreation Management Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
REC-212-01 Biking and Hiking 2 Erin Riibe LIBR-202 T 2:00PM 3:50PM
REC-220-01 Introduction to Archery 2 Erin Riibe LIBR-202 M 2:00PM 3:50PM
REC-341-E1 Camping/Outdoor Recreation 2 to 4 Erin Riibe LIBR-207 T 6:30PM 8:30PM
REC-485-01 Internship 3 to 12 Erin Riibe (TBA) (TBA) Variable 3-12 Credits
Religious Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RSP-125-01 The Wisdom of Benedict 1 Maribeth Wentzlaff BEDE-455 M 3:00PM 3:50PM
RSP-125-02 The Wisdom of Benedict 1 Maribeth Wentzlaff BEDE-455 W 3:00PM 3:50PM
RSP-125-03 The Wisdom of Benedict 1 Lynn Osika BEDE-455 T 10:00AM 10:50AM
RSP-125-04 The Wisdom of Benedict 1 Patricia Toscano BEDE-318 R 1:00PM 1:50PM
RSP-126-01 Critical Thinking in Ethics 3 Paul Anders BEDE-118 M W F 8:00AM 8:50AM
RSP-126-02 Critical Thinking in Ethics 3 Neville Kelly BEDE-118 T R 9:00AM 10:15AM
RSP-126-03 Critical Thinking in Ethics 3 Paul Anders BEDE-326 M W F 2:00PM 2:50PM
RSP-126-04 Critical Thinking in Ethics 3 Neville Kelly BEDE-455 T R 2:30PM 3:45PM
RSP-150-01 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-204 M W F 10:00AM 10:50AM
RSP-150-03 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-204 M W F 1:00PM 1:50PM
RSP-150-02 Introduction to Christianity 3 Theresa Lafferty SLRC-106 M W F 11:00AM 11:50AM
RSP-150-04 Introduction to Christianity 3 Theresa Lafferty SLRC-106 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-203-01 Philosophy of Human Nature 3 Paul Anders BEDE-205 M W F 1:00PM 1:50PM
RSP-230-01 Biblical Studies 3 Theresa Lafferty BEDE-205 T R 10:00AM 11:15AM
RSP-270-01 World Religions 3 Neville Kelly BEDE-117 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-280-E1 Introduction to Theology 3 Helen Ciernick BEDE-326 T 6:30PM 9:20PM
RSP-286-01 Faith, Doubt and Reason 3 Paul Anders BEDE-117 M W F 9:00AM 9:50AM
RSP-299-01 Philosophy and Human Nature 1 to 5 Paul Anders (TBA) (TBA)
RSP-361-01 History of Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-205 M W F 11:00AM 11:50AM
RSP-422-01 Drama in the Church 3 Stephen English BEDE-237 T R 1:00PM 2:15PM
Sociology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SOC-100-01 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson SLRC-107 M W F 1:00PM 1:50PM
SOC-202-01 Marriage & Family 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 1:00PM 1:50PM
SOC-225-01 Foundations of Human Relations 3 Terry Nelson BEDE-118 M W F 11:00AM 11:50AM
SOC-341-01 Introduction to Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
SOC-360-02 Minority Studies 3 Terry Nelson (TBA) (TBA)
SOC-480-01 Sociological Theory 3 Terry Nelson SLRC-107 M W F 9:00AM 9:50AM
Special Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPE-220-01 Field Experience in Special Ed 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
SPE-270-01 Interacting Parents & Prof 3 Christine Hof BEDE-323 M W F 1:00PM 1:50PM
SPE-320-01 Practicum in Special Education 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
SPE-360-01 Assess of Exceptional Learners 3 Christine Hof BEDE-323 M W F 2:00PM 2:50PM
SPE-440-01 Curriculum & Instruct Strateg 3 Carolyn Holtzmann RONC-114 M T W R F 1:00PM 4:00PM Nov 12 - Dec 14
SPE-442-01 Learning Disabilities 3 Christine Hof RONC-100A M T W R F 9:00AM 12:00PM Nov 12 -Dec 14
Spanish Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPN-101-01 Elementary Spanish I 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 1:00PM 1:50PM
SPN-203-01 Intermediate Spanish I 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 2:00PM 2:50PM
SPN-361-01 Survey of Spn Culture & Lit 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 3:00PM 3:50PM
SPN-399-01 Directed Readings in Spanish 1 to 5 Marvin Huber (TBA) (TBA)
Speech & Theatre Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
STH-100-01 Theatre Appreciation 3 Andrew Henrickson SLRC-104 M W F 9:00AM 9:50AM
STH-117-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-118-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-130-01 Speech Communications 3 Andrew Henrickson SLRC-106 T R 9:00AM 10:15AM
STH-130-02 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 9:00AM 10:15AM
STH-130-03 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 1:00PM 2:15PM
STH-130-04 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 2:30PM 3:45PM
STH-201-01 Oral Interpretation 2 Andrew Henrickson BEDE-254 T R 1:00PM 1:50PM
STH-217-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-218-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-317-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-318-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-365-01 Scenic Design 3 Stephen English BEDE-237 T R 10:30AM 11:45AM
STH-417-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-418-01 Theatre Practicum 1 Stephen English MARN-100 M 7:30PM 8:00PM ends Nov 5
STH-422-01 Drama in the Church 3 Stephen English BEDE-237 T R 1:00PM 2:15PM