Home

Course Schedule


Undergraduate Course Schedule Spring 2012 Day Classes Yankton Campus

Updated 6/21/2012 1:03:28 PM
Spreadsheet Format
  << Represents course sections that have reached registration capacity.
Accounting Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ACC-121-01 Accounting II 4 Joseph Sejnoha SLRC-108 M T W R 10:00AM 10:50AM
ACC-326-01 Federal Taxation II 3 Lori Hofer BEDE-117 M W F 3:00PM 3:50PM
ACC-386-01 Tax Clinic 1 to 5 Lori Hofer BEDE-117 M W F 3:00PM 3:50PM
ACC-485-01 Internship & Prof Development 3 to 12 Estelle Johnson OFFC-OFFC (TBA)
Art Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ART-102-01 Design II 2 David Kahle BEDE-114 T R 2:00PM 2:50PM
ART-150-E1 Drawing and Painting 2 David Kahle BEDE-114 W 6:30PM 7:45PM
ART-150-E2 Drawing and Painting 4 David Kahle BEDE-114 W 6:30PM 9:30PM
ART-215-01 Sculpting 3 Carol Baumert BEDE-113 T R 9:00AM 10:30AM
ART-215-E1 Sculpting 3 Carol Baumert BEDE-113 R 5:00PM 7:40PM
ART-230-01 Photography 2 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 2:50PM
ART-230-02 Photography 4 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 3:50PM
Athletic Training Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ATH-254-01 Prev & Care/ Athletic Injuries 2 Andrew Holzwarth LIBR-203 T R 8:00AM 8:50AM
Biology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BIO-106-01 Intro to the Life Science 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
Vicki Geiser BEDE-302 T 8:00AM 9:50AM
BIO-106-02 Intro to the Life Science 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
Vicki Geiser BEDE-302 T 10:00AM 11:50AM
BIO-204-01 Human Physiology & Anatomy 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 T 9:00AM 11:50AM
BIO-204-02 Human Physiology & Anatomy 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 R 9:00AM 11:50AM
BIO-204-03 Human Physiology & Anatomy 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 R 1:00PM 3:50PM
BIO-240-01 Botany 4 James Sorenson BEDE-302 M W F 1:00PM 1:50PM
James Sorenson BEDE-302 R 1:00PM 3:50PM
BIO-241-01 Zoology 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-205 M W F 2:00PM 2:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 T 1:00PM 3:50PM
BIO-298-01 Early Research Experience 1 James Sorenson (TBA) (TBA)
BIO-298-02 Early Research Experience 1 Uriel Buitrago-Suarez (TBA) (TBA)
BIO-298-03 Early Research Experience 1 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
BIO-330-01 Genetics 4 James Sorenson BEDE-302 M W F 11:00AM 11:50AM
James Sorenson BEDE-327 T 9:00AM 11:50AM
BIO-364-01 Cell and Molecular Biology 4 Vicki Geiser LIBR-204 M W F 10:00AM 10:50AM
Vicki Geiser LIBR-104 R 1:00PM 3:50PM
BIO-390-01 Junior Seminar 1 James Sorenson BEDE-318 F 3:00PM 4:50PM
BIO-490-01 Seminar 1 James Sorenson SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
BIO-490-02 Seminar 1 Uriel Buitrago-Suarez SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
BIO-490-03 Seminar 1 Vicki Geiser SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
BIO-498-02 Research 1 to 4 Uriel Buitrago-Suarez (TBA) (TBA)
BIO-498-03 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
BIO-498-01 Research 1 to 4 James Sorenson (TBA) (TBA)
Business Administration Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BUS-125-01 Introduction to Business 3 Lori Hofer BEDE-456 M W F 10:00AM 10:50AM
BUS-231-01 Principles of Management 3 Charles Gross BEDE-117 T R 8:00AM 9:15AM
BUS-255-01 Macroeconomics 3 Lori Hofer BEDE-456 M W F 11:00AM 11:50AM
BUS-333-01 Advertising 3 Joseph Sejnoha SLRC-108 T R 1:00PM 2:15PM
BUS-336-01 International Business 3 Charles Gross BEDE-117 T R 10:00AM 11:15AM
BUS-370-01 Corporate Finance 3 Charles Gross BEDE-318 M W F 8:00AM 8:50AM
BUS-412-01 Production/Operations Mgmt 3 Joseph Sejnoha SLRC-108 M W F 1:00PM 1:50PM
BUS-483-01 Business Strategy 3 Joseph Sejnoha BEDE-205 M W F 11:00AM 11:50AM
BUS-485-01 Internship & Professional Dev 3 to 12 Estelle Johnson OFFC-OFFC (TBA)
BUS-490-01 Business Ethics/Community Ser 3 Lori Hofer BEDE-117 M W F 2:00PM 2:50PM
Chemistry Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CHM-102-01 Introductory Chemistry II 4 Vikul Rajpara BEDE-331 M W F 11:00AM 11:50AM
Vikul Rajpara BEDE-309 R 8:00AM 9:50AM
CHM-102-02 Introductory Chemistry II 4 Vikul Rajpara BEDE-331 M W F 11:00AM 11:50AM
Vikul Rajpara BEDE-309 R 10:00AM 11:50AM
CHM-102-03 Introductory Chemistry II 4 Vikul Rajpara BEDE-331 M W F 11:00AM 11:50AM
Vikul Rajpara BEDE-309 R 1:00PM 2:50PM
CHM-112-01 General Chemistry II 4 Vikul Rajpara SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Vikul Rajpara BEDE-310 T 8:00AM 9:50AM
CHM-112-02 General Chemistry II 4 Vikul Rajpara SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Vikul Rajpara BEDE-310 T 10:00AM 11:50AM
CHM-232-01 Organic Chemistry II 4 Chun Wu BEDE-323 M W F 10:00AM 10:50AM
Chun Wu BEDE-309 T 9:00AM 11:50AM
CHM-298-02 Early Research Experience 1 Krisma DeWitt (TBA) (TBA)
CHM-298-03 Early Research Experience 1 Vikul Rajpara (TBA) (TBA)
CHM-298-01 Early Research Experience 1 Chun Wu (TBA) (TBA)
CHM-342-01 Instrumental Analysis 3 Vikul Rajpara BEDE-308 T 2:00PM 4:50PM
CHM-353-01 Physical Chemistry I 4 Krisma DeWitt BEDE-322 M W F 1:00PM 1:50PM
Krisma DeWitt BEDE-310 T 2:00PM 4:50PM
CHM-364-01 Biochemistry 4 Chun Wu SLRC-108 M W F 2:00PM 2:50PM
Chun Wu LIBR-104 R 9:00AM 11:50AM
CHM-390-01 Junior Seminar 1 Chun Wu BEDE-318 F 3:00PM 4:50PM
CHM-490-01 Seminar 1 Chun Wu SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
CHM-490-02 Seminar 1 Krisma DeWitt SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
CHM-490-03 Seminar 1 Vikul Rajpara SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
CHM-498-02 Research 1 to 4 Krisma DeWitt (TBA) (TBA)
CHM-498-03 Research 1 to 4 Vikul Rajpara (TBA) (TBA)
CHM-498-01 Research 1 to 4 Chun Wu (TBA) (TBA)
Computer Information Systems Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CIS-125-01 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 8:00AM 8:50AM
CIS-125-02 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 10:00AM 10:50AM
CIS-451-01 Database Mgt Systems & Program 4 Arnold Schaeffer SLRC-104 T R 2:00PM 3:50PM
CIS-490-01 Seminar 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
Criminal Justice Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CJU-310-01 Service Experience 1 to 5 Dana DeWitt OFFC-OFFC (TBA)
CJU-348-01 Drugs, Alcohol and Crime 3 Dana DeWitt SLRC-108 M W F 11:00AM 11:50AM
CJU-358-01 Institutional/Comm Corrections 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-444-01 Juvenile Justice 3 Dana DeWitt BEDE-118 M W F 9:00AM 9:50AM
CJU-485-01 Internship 1 to 6 Dana DeWitt OFFC-OFFC (TBA)
CJU-490-01 Seminar 3 Dana DeWitt BEDE-326 T R 1:00PM 2:15PM
CJU-499-01 Police Field Operations 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
Clinical Laboratory Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CLS-498-01 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
Computer Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CSC-451-01 Database Mgt Systems & Program 4 Arnold Schaeffer SLRC-104 T R 2:00PM 3:50PM
CSC-475-01 Machine Organization 4 Arnold Schaeffer LIBR-203 W F 1:00PM 1:50PM
CSC-490-01 Seminar 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
Teacher Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
EDN-150-01 Orientation to Teaching 2 Nicholas Shudak BEDE-318 T R 9:00AM 9:50AM
Nicholas Shudak OFFC-OFFC T 9:00AM 11:00AM
EDN-150-02 Orientation to Teaching 2 Nicholas Shudak BEDE-318 T R 9:00AM 9:50AM
Nicholas Shudak OFFC-OFFC T 1:00PM 3:00PM
EDN-156-01 Child & Adolescent Development 3 Mary Miller BEDE-331 M W F 10:00AM 10:50AM
EDN-212-01 Field Exp Early Childhood/Kind 1 to 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-214-01 Field Experience in Elementary 1 to 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-216-01 Field Experience in Middle Sch 1 to 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-218-01 Field Experience in Secondary 1 to 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-234-01 Measurement, Evaluation & Mgmt 3 Candyce Chrystal BEDE-326 M W F 8:00AM 8:50AM
EDN-266-01 Middle School/Junior High Educ 2 Mary Miller BEDE-318 T R 1:00PM 1:50PM
EDN-286-01 Reading Instruction Non-Educ 1 to 5 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-312-01 Practicum in Early Child/Kind 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-314-01 Practicum in Elementary 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-316-01 Practicum in Middle School 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-318-01 Practicum in Secondary 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
EDN-343-01 Elem Social Studies Methods 2 Nicholas Shudak BEDE-318 W F 9:00AM 9:50AM
EDN-346-01 Readings: Child Lit/Lang Arts 4 Candyce Chrystal BEDE-322 T R 9:00AM 10:50AM
EDN-347-01 Readings: Meth, Diag & Rem Rdg 3 Candyce Chrystal BEDE-322 M W F 10:00AM 10:50AM
EDN-360-01 Indian Studies 3 Richard Lofthus (TBA) (TBA)
EDN-362-01 Mid/Sec Sch Reading in Content 3 Mary Miller BEDE-117 M W F 1:00PM 1:50PM
EDN-377-01 Human Relations Skills 3 Candice Climer LIBR-204 M W F 11:00AM 11:50AM
EDN-440-01 Special Methods for Science 1 Angela Hejl (TBA) (TBA)
EDN-441-01 Special Methods for Math 1 Debra Howell BEDE-323 W 6:30PM 8:30PM
EDN-442-01 Special Methods for Social Stu 1 Nicholas Shudak BEDE-318 T 2:00PM 2:50PM
EDN-443-01 Special Methods for Lang Arts 1 Julie Manning BEDE-323 W 4:15PM 5:05PM
EDN-490-01 Seminar: The Teaching Prof 1 to 2 Nicholas Shudak BEDE-318 T 6:00PM 7:50PM
English Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ENG-103-01 Composition I: The Essay 3 James Reese SLRC-106 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-104-01 Comp II: Critical Writing 3 James Simmons BEDE-118 M W F 8:00AM 8:50AM
ENG-104-02 Comp II: Critical Writing 3 Janis Hausmann SLRC-106 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-104-03 Comp II: Critical Writing 3 James Reese SLRC-106 M W F 10:00AM 10:50AM
ENG-104-04 Comp II: Critical Writing 3 James Simmons BEDE-118 M W F 11:00AM 11:50AM
ENG-104-05 Comp II: Critical Writing 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-104-06 Comp II: Critical Writing 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-104-E1 Comp II: Critical Writing 3 Janis Hausmann SLRC-108 R 6:30PM 9:10PM
ENG-199-01 Elementary Biblical Hebrew II 1 to 5 James Simmons (TBA) (TBA)
ENG-221-01 Creative Writing 3 James Reese (TBA) (TBA)
ENG-223-E1 Great Directors and Their Film 3 Cynthia Binder BEDE-118 W 6:00PM 9:00PM
ENG-226-01 Adolescent Literature 3 Janis Hausmann (TBA) (TBA)
ENG-250-01 World Literature 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 10:00AM 10:50AM
ENG-286-01 Lit Holocaust-Other Genocides 3 Janis Hausmann SLRC-107 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-311-01 Recent American Literature 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 11:00AM 11:50AM
ENG-322-01 Writing & Publishing 3 James Reese SLRC-106 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-323-01 Advanced Writing & Publishing 3 James Reese SLRC-106 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-326-01 Traditional Grammar and Usage 3 James Simmons BEDE-323 M W F 3:00PM 3:50PM
ENG-369-01 Advanced Composition 3 James Simmons BEDE-118 M W F 10:00AM 10:50AM
ENG-380-01 Theatre History/Literature II 3 Stephen English SLRC-104 T R 9:30AM 10:45AM
ENG-490-01 Seminar 2 James Simmons BEDE-323 R 2:00PM 3:50PM
ENG-491-01 Senior Portfolio and Performan 2 James Reese (TBA) (TBA)
ENG-499-01 SD Legislative Internship 1 to 5 James Reese (TBA) (TBA)
Forensic Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
FSC-490-01 Seminar 1 Vikul Rajpara SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
FSC-498-01 Lab Applications/Research 2 to 6 Vikul Rajpara BEDE-310 R 3:00PM 3:50PM
General Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GEN-000-01 P.A.S.S. 0 Katie Harrell SLRC-106 T R 2:00PM 2:50PM
GEN-102-01 First Year Seminar 1 Katie Harrell SLRC-104 R 11:00AM 11:50AM
GEN-301-01 Job Search: World of Work 1 Estelle Johnson SLRC-106 T R 3:00PM 3:50PM
Graphic Design + Media Arts Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GRA-200-01 Technical Design 3 Andrew Huff SLRC-103 M W F 11:00AM 11:50AM
GRA-210-01 Practicum 1 to 6 Andrew Huff (TBA) (TBA)
GRA-250-01 Graphics 3 Andrew Huff SLRC-103 M W F 10:00AM 10:50AM
GRA-302-01 Web Based Motion Graphics 3 Andrew Huff SLRC-103 T R 8:00AM 10:50AM
GRA-400-01 Senior Studio 3 Andrew Huff SLRC-103 (TBA)
History Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HIS-107-01 16th-18th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 9:00AM 9:50AM
HIS-108-01 19th-20th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 1:00PM 1:50PM
HIS-229-01 US History Since 1877 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 10:00AM 10:50AM
HIS-380-E1 Recent America: 1932-Present 3 Richard Lofthus BEDE-326 R 6:30PM 9:30PM
HIS-390-01 History of South Dakota 3 Douglas Haar BEDE-326 M 6:30PM 9:30PM
HIS-399-01 The Holocaust 1 to 5 Richard Lofthus (TBA) (TBA)
Honors Program Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HON-386-E1 Water and Our Future 1 Alan Ferris SLRC-107 T 7:00PM 7:50PM
HON-490-01 Honors Seminar 1 Helen Ciernick (TBA) (TBA)
Human Service Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HSV-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln OFFC-OFFC (TBA)
HSV-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln OFFC-OFFC (TBA)
HSV-490-01 Senior Seminar 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 2:30PM 3:45PM
Leadership Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
LDR-307-E1 Leadership & Entrepreneurship 2 Charles Gross BEDE-322 M W 11:00AM 11:50AM
LDR-315-E1 Organization/Tech Integration 2 Bonita Gacnik LIBR-205 T R 11:00AM 11:50AM
Military Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MSL-102-01 Intro to Tactical Leadership 1 John Siegel LIBR-201 R 1:00PM 1:50PM
MSL-202-01 Foundations of Tactical Leader 2 Damian Donahoe (TBA) (TBA)
MSL-302-01 Leadership in Changing Environ 3 Larry Pennington (TBA) (TBA)
MSL-302L-01 Leadership Changing Enviro Lab 1 Larry Pennington (TBA) (TBA)
MSL-402-01 Leadership in a Complex World 3 Thomas Martin (TBA) (TBA)
MSL-402L-01 Leadership in Complex World la 1 Thomas Martin (TBA) (TBA)
Mathematics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MTH-125-E1 Elem Apps in Mathematics 3 Stephanie Gruver LIBR-206 W 6:00PM 8:50PM
MTH-150-01 College Algebra 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W R F 10:00AM 10:50AM
MTH-150-02 College Algebra 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W R F 1:00PM 1:50PM
MTH-180-01 Precalculus 4 Bonita Gacnik SLRC-108 M W R F 8:00AM 8:50AM
MTH-205-01 Discrete Mathematics 3 Stephanie Gruver (TBA) (TBA)
MTH-210-01 Calculus II 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W R F 9:00AM 9:50AM
MTH-219-01 Elementary Statistics 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W F 2:00PM 3:15PM
MTH-455-01 Abstract Algebra 4 Bonita Gacnik LIBR-205 M W F 2:00PM 3:15PM
MTH-490-01 Seminar 2 Bonita Gacnik SLRC-107 W F 3:00PM 4:50PM
Music Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MUS-124-01 Recruitment Choir 1 Sean Vogt GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-126-01 Chamber Choir 1 Sean Vogt GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-127-01 Mixed Chorus 1 Sean Vogt GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-128-01 Concert Band 1 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 5:00PM
MUS-160-01 Piano 1 to 2 Erin Lillie (TBA) (TBA)
MUS-162-01 Voice 1 to 2 Erin Lillie (TBA) (TBA)
MUS-164-01 Organ 1 to 2 Sean Vogt (TBA) (TBA)
MUS-166-01 Woodwinds 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-168-01 Brass 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-170-01 Percussion 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-201-01 Music Theory 3 Erin Lillie BEDE-254 M W F 10:00AM 10:50AM
MUS-301-01 History of Music 3 Eugenio Zapata BEDE-117 T R 1:00PM 2:15PM
MUS-313-01 Brass Instrument Methods 1 Dean Rettedal BEDE-254 (TBA)
MUS-314-01 Percussion Instrument Methods 1 Dean Rettedal GREG-103 (TBA)
MUS-315-01 Elem School Music Methods 2 Patricia Toscano BEDE-254 T R 2:00PM 2:50PM
MUS-420-01 Recital and Research 1 Sean Vogt (TBA) (TBA)
Nursing Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
NSG-192-01 Intro to Nursing Profession II 8 Carol Stewart BEDE-118 M W F 1:00PM 1:50PM Additional clinical hours TBA with instructor
Carol Stewart OFFC-OFFC T R 3:00PM 9:30PM Additional clinical hours TBA with instructor
Carol Stewart OFFC-OFFC T R 3:00PM 9:30PM Additional clinical hours TBA with instructor
Carol Stewart BEDE-210 M 9:00AM 9:50AM Additional clinical hours TBA with instructor
Carol Stewart BEDE-210 W 8:00AM 8:50AM Additional clinical hours TBA with instructor
NSG-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-118 M R 3:00PM 3:50PM
NSG-206-01 Role & Responsibilities LPN 1 Jennifer McGinnis BEDE-204 F 8:00AM 8:50AM
NSG-210-01 Basic Nutrition 1 Michele Rohde LIBR-207 W 11:00AM 11:50AM
NSG-240-01 Lakota Medical & Cultural Expe 1 Shelly Luger (TBA) (TBA) Note: Course is classroom and online mix delivery
NSG-281-01 Pharmacology for Nurses 2 Angel Canady LIBR-207 M F 11:00AM 11:50AM
NSG-292-01 Intro/Nursing As Profession II 6 Jennifer McGinnis SLRC-107 M W F 9:00AM 9:50AM Must also choose lab.
NSG-292L-LA Intro/Nursing As Profession II 0 Michele Rohde BEDE-210 T 10:00AM 11:50AM
Michele Rohde OFFC-OFFC
NSG-292L-LB Intro/Nursing As Profession II 0 Michele Rohde BEDE-210 T 2:00PM 3:50PM
Michele Rohde OFFC-OFFC
NSG-292L-LC Intro/Nursing As Profession II 0 Michele Rohde BEDE-210 R 10:00AM 11:50AM
Michele Rohde OFFC-OFFC
NSG-292L-LD Intro/Nursing As Profession II 0 Michele Rohde BEDE-210 R 2:00PM 3:50PM
Michele Rohde OFFC-OFFC
NSG-295-01 Transition/Baccalaureate Nsg 2 Darcie Sees SLRC-108 T 3:00PM 4:50PM
NSG-299-01 Clinical Skills Practical Nsg 1 to 5 Jennifer McGinnis (TBA) (TBA)
NSG-299-02 Adv Critical Care Experience 2 Carol Stewart (TBA) (TBA)
NSG-311-01 The Childbearing Family 5 Corinne Lemmer BEDE-205 M W F 9:00AM 10:50AM
NSG-311L-LA The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer OFFC-OFFC T 7:00AM 11:50AM
NSG-311L-LB The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer OFFC-OFFC R 7:00AM 11:50AM
NSG-321-01 Mental Health Nursing 5 Gayle Webert BEDE-117 M W 9:00AM 10:50AM
NSG-321L-LA Mental Health Nursing 0 Gayle Webert OFFC-OFFC T 7:45AM 12:45PM
NSG-321L-LB Mental Health Nursing 0 Darcie Sees OFFC-OFFC R 7:45AM 12:45PM
NSG-332-01 Nursing of Adults/Children 6 Amy Jones BEDE-331 M W 8:00AM 8:50AM
Amy Jones BEDE-331 M W 2:00PM 2:50PM
Amy Jones BEDE-331 F 2:00PM 3:50PM
NSG-332L-LA Nursing of Adults & Children L 0 Anne Buttolph OFFC-OFFC T 7:00AM 3:00PM
NSG-332L-LB Nursing of Adults & Children L 0 Amy Jones OFFC-OFFC R 7:00AM 3:00PM
NSG-354-01 Health Assessment II 1 Carol Stewart SLRC-107 M 8:00AM 8:50AM
NSG-354L-LA Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-204 T 9:00AM 9:50AM
NSG-354L-LB Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-204 T 1:00PM 1:50PM
NSG-354L-LC Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-204 R 9:00AM 9:50AM
NSG-354L-LD Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-204 R 1:00PM 1:50PM
NSG-384-01 Nursing Research II 1 Amy Jones BEDE-206 W 1:00PM 1:50PM
NSG-384-02 Nursing Research II 1 Amy Jones BEDE-206 W 3:00PM 3:50PM
NSG-471-01 Community Health Nursing 6 Kelly Freng BEDE-205 T R 2:00PM 3:50PM Note: Course is classroom and online mix delivery
Kelly Freng BEDE-204 M 9:00AM 11:50AM Note: Course is classroom and online mix delivery
Kelly Freng OFFC-OFFC T W R F 8:00AM 11:50AM Note: Course is classroom and online mix delivery
NSG-480-01 Nursing Management 6 William Mains BEDE-206 M 9:00AM 10:50AM Clinical TBA Weeks 1 & 2: Meet from 10 am-12 pm and 1-3 pm
William Mains BEDE-206 T 8:00AM 11:50AM Clinical TBA Weeks 1 & 2: Meet from 10 am-12 pm and 1-3 pm
NSG-482-01 Health Care Ethics 1 Esther Holzbauer BEDE-455 M 8:00AM 8:50AM
NSG-488-01 Critical Care Nursing 4 Jennifer McGinnis BEDE-206 M 1:00PM 2:50PM Clinical TBA
NSG-499-01 Critical Care Immersion 1 to 5 Carol Stewart (TBA) (TBA)
NSG-499-05 Oncology Independent Study 1 to 5 Sharon Haas (TBA) (TBA)
NSG-499-06 Adv Clinical Emergency Dept 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
NSG-499-03 Maternal/Child Clinicals 1 to 5 Corinne Lemmer (TBA) (TBA)
NSG-499-04 Adv Medical Surgical Clinical 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
NSG-499-02 Adv Ambulatory Surg Clinical 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
NSG-499-07 Advanced Mother/Child Nursing 1 to 5 Carol Stewart (TBA) (TBA)
Physical Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PED-108-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-130-01 Human Anatomy & Physiology 4 Jason Nelson LIBR-202 M 10:00AM 10:50AM
Jason Nelson BEDE-303 F 9:00AM 10:50AM
Jason Nelson LIBR-202 W 9:00AM 10:50AM
PED-135-01 Dance 1 Erin Riibe LIBR-202 T R 10:00AM 10:50AM Jan 16-Mar 9; drop date Feb 16
PED-200-01 Principles of Coaching 1 James Thorson LIBR-203 T R 11:00AM 11:50AM Jan 16-Mar 9; drop date Feb 16
PED-208-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-211-01 Individual/Dual Sports I 1 Erin Riibe LIBR-202 T R 11:00AM 11:50AM Jan 16-Mar 9; drop date Feb 16
PED-212-01 Individual/Dual Sports II 1 Erin Riibe LIBR-202 T R 11:00AM 11:50AM Mar 19-May 10; drop date Apr 19
PED-308-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-315-01 Elementary Methods of PE 2 Candice Climer LIBR-204 T R 10:00AM 10:50AM
PED-330-01 Field Experience in Coaching 1 James Thorson OFFC-OFFC (TBA)
PED-353-01 Biomechanics 3 Jason Nelson LIBR-204 M W F 8:00AM 8:50AM
PED-382-01 Adapted Physical Education 2 Erin Riibe LIBR-207 T R 2:00PM 2:50PM
PED-408-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-470-01 Coaching of Basketball 1 James Thorson LIBR-204 T R 11:00AM 11:50AM Mar 19-May 10; drop date Apr 19
PED-472-01 Coaching of Baseball/Softball 1 Jason Nelson LIBR-204 T R 9:00AM 9:50AM Jan 16-Mar 9; drop date Feb 16
PED-473-01 Coaching of Track/Field & CC 1 Erin Riibe LIBR-202 T R 10:00AM 10:50AM Mar 19-May 10; drop date Apr 19
PED-485-01 Internship 2 to 12 Andrew Holzwarth OFFC-OFFC (TBA)
Physics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PHY-222-01 Principles of Physics II 4 Vikul Rajpara BEDE-205 M W F 8:00AM 8:50AM
Vikul Rajpara BEDE-310 M 3:00PM 4:50PM
Political Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
POS-361-01 International Relations 3 Terry Nelson BEDE-205 T R 10:00AM 11:15AM
POS-380-E1 Recent America: 1932-Present 3 Richard Lofthus BEDE-326 R 6:30PM 9:20PM
Psychology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PSY-101-01 Introduction to Psychology 3 Alan Ferris LIBR-207 M W F 9:00AM 9:50AM
PSY-101-02 Introduction to Psychology 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 11:00AM 11:50AM
PSY-165-01 Lifespan Development 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 10:00AM 10:50AM
PSY-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln OFFC-OFFC (TBA)
PSY-342-01 Introduction to Alcoholism 3 Dana DeWitt BEDE-455 M W F 2:00PM 2:50PM
PSY-343-01 Intro to Group Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
PSY-374-01 Abnormal Psychology 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 9:00AM 9:50AM
PSY-388-01 Research Methods 4 Alan Ferris SLRC-106 T R 10:00AM 11:50AM
PSY-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln OFFC-OFFC (TBA)
PSY-490-01 Senior Seminar 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 2:30PM 3:45PM
PSY-498-01 Senior Research 2 to 4 Alan Ferris LIBR-202 M W 1:00PM 1:50PM
Radiologic Technology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RAD-101-01 Intro to Radiologic Technology 1 Chun Wu BEDE-326 M 3:00PM 3:50PM
RAD-485-01 Clinical Internship 6 to 12 Anessa Vanosdel (TBA) (TBA)
RAD-485-02 Clinical Internship 6 to 12 Anessa Vanosdel (TBA) (TBA)
Recreation Management Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
REC-100-01 Organ/Admin of Recreation 2 Erin Riibe LIBR-202 M W 2:00PM 2:50PM
REC-214-01 Skiing 1 Erin Riibe LIBR-202 W 3:00PM 4:50PM Jan 16-Mar 9; drop date Feb 16
REC-224-01 Park Planning and Management 2 Erin Riibe LIBR-207 T R 1:00PM 1:50PM
REC-485-01 Internship 3 to 12 Erin Riibe OFFC-OFFC (TBA)
Religious Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RSP-125-01 The Wisdom of Benedict 1 Paul Anders BEDE-455 M 3:00PM 3:50PM
RSP-125-02 The Wisdom of Benedict 1 Patricia Toscano BEDE-118 T 9:30AM 10:20AM
RSP-125-03 The Wisdom of Benedict 1 Eileen O'Connor BEDE-112 R 8:00AM 8:50AM
RSP-125-E1 The Wisdom of Benedict 1 Paul Anders BEDE-455 M 6:00PM 6:50PM
RSP-125-04 The Wisdom of Benedict 1 Mary Polak BEDE-455 W 3:00PM 3:50PM
RSP-125-05 The Wisdom of Benedict 1 Maribeth Wentzlaff BEDE-455 F 3:00PM 3:50PM
RSP-125-06 The Wisdom of Benedict 1 Maribeth Wentzlaff BEDE-118 T 8:00AM 8:50AM
RSP-125-E2 The Wisdom of Benedict 1 Paul Anders BEDE-455 M 7:00PM 7:50PM
RSP-126-01 Critical Thinking in Ethics 3 Joshua Thurow LIBR-203 M W F 10:00AM 10:50AM
RSP-126-02 Critical Thinking in Ethics 3 Joshua Thurow LIBR-203 M W F 11:00AM 11:50AM
RSP-126-03 Critical Thinking in Ethics 3 Paul Anders BEDE-455 T R 8:00AM 9:15AM
RSP-126-04 Critical Thinking in Ethics 3 Paul Anders BEDE-326 T R 2:30PM 3:45PM
RSP-150-01 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-205 M W F 10:00AM 10:50AM
RSP-150-02 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-205 M W F 11:00AM 11:50AM
RSP-150-03 Introduction to Christianity 3 Marielle Frigge BEDE-205 M W F 1:00PM 1:50PM
RSP-150-04 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick BEDE-118 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-186-E1 Communal Nature of Catholicism 1 Helen Ciernick BEDE-455 R 6:30PM 8:15PM Feb 2-March 29. Pass/No Pass Only. Will not satisfy general education requirement.
RSP-301-E1 Christian Moral Theology 3 Helen Ciernick BEDE-326 T 6:30PM 9:10PM
RSP-332-01 Symbol and Sacrament 3 Marielle Frigge LIBR-201 M W F 10:00AM 10:50AM
RSP-334-01 Christian Marriage and Family 3 Neville Kelly ONLN-ONLINE (TBA)
RSP-340-01 Philosophical Ethics 3 Joshua Thurow LIBR-203 M W F 9:00AM 9:50AM
RSP-382-01 Hist of Modern/Contemp Phil 3 Joshua Thurow BEDE-323 M W F 2:00PM 2:50PM
RSP-386-01 The Gospel of John 3 Marielle Frigge LIBR-201 M W F 9:00AM 9:50AM Requires instructor approval
Sociology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SOC-100-03 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson SLRC-108 M W F 9:00AM 9:50AM
SOC-100-01 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson SLRC-107 M W F 1:00PM 1:50PM
SOC-100-02 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson ONLN-ONLINE (TBA) Refund not available after class begins
SOC-342-01 Introduction to Alcoholism 3 Dana DeWitt BEDE-455 M W F 2:00PM 2:50PM
SOC-343-01 Introd to Group Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
SOC-377-01 Human Relations Skills 3 Candice Climer LIBR-204 M W F 11:00AM 11:50AM
SOC-444-01 Juvenile Justice 3 Dana DeWitt BEDE-118 M W F 9:00AM 9:50AM
Special Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPE-220-01 Field Experience in Special Ed 1 to 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
SPE-260-01 Psych of Exceptional Indiv 3 Christine Hof BEDE-326 M W F 2:00PM 2:50PM
SPE-261-01 Behavior and Group Management 3 Christine Hof BEDE-323 M W F 1:00PM 1:50PM
SPE-320-01 Practicum in Special Education 2 Mary Miller OFFC-OFFC (TBA)
SPE-361-01 Diagnostic Instruction 3 Christine Hof BEDE-326 T R 11:00AM 12:15PM
SPE-390-01 Consultation & Collaboration 3 Christine Hof BEDE-323 M W F 11:00AM 11:50AM
SPE-460-01 Special Ed Student Teaching 10 Christine Hof OFFC-OFFC (TBA)
Spanish Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPN-102-01 Elementary Spanish 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 1:00PM 1:50PM
SPN-204-01 Intermediate Spanish 3 Marvin Huber LIBR-200 T R 4:00PM 5:15PM
SPN-360-01 Adv Composition & Conversation 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 3:00PM 3:50PM
SPN-399-01 Directed Readings in Spanish 1 to 5 Marvin Huber (TBA) (TBA)
Social Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SSC-272-01 World Regional Geography 3 Terry Nelson BEDE-117 M W F 8:00AM 8:50AM
Speech & Theatre Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
STH-117-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-118-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-130-01 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 M W F 10:00AM 10:50AM
STH-130-02 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 M W F 11:00AM 11:50AM
STH-130-03 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 M W F 1:00PM 1:50PM
STH-217-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-218-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-223-E1 Great Directors and Their Film 3 Cynthia Binder BEDE-118 W 6:00PM 9:00PM
STH-317-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-318-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-319-01 Furniture & Properties Const 3 Stephen English MARN-100 T R 1:00PM 2:15PM
STH-361-01 Play Directing 3 Andrew Henrickson MARN-100 T R 2:30PM 3:45PM
STH-365-01 Scenic Design 3 Stephen English BEDE-237 T R 9:00AM 10:15AM
STH-380-01 Theatre History/Literature II 3 Stephen English SLRC-104 T R 9:30AM 10:45AM
STH-417-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16
STH-418-01 Theatre Practicum 1 Keryl Brady MARN-100 M 7:30PM 8:20PM ends April 16