Home

Course Schedule


Undergraduate Course Schedule Fall 2014 Day Classes Yankton Campus

Updated 10/24/2014 11:51:16 PM
Spreadsheet Format
Please logon to Webadvisor to see Course Section Capacities and Availability.
Accounting Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ACC-120-01 Accounting I 4 Joseph Sejnoha LIBR-202 M W R F 1:00PM 1:50PM
ACC-240-01 Intermediate Accounting I 4 Joseph Sejnoha BEDE-323 T R 10:00AM 11:50AM
ACC-320-01 Managerial Accounting 3 Lori Hofer ONLN-ONLINE (TBA)
ACC-325-01 Federal Taxation I 3 Lori Hofer BEDE-118 M W F 3:00PM 3:50PM
ACC-485-01 Internship & Prof Development 3 to 12 Estelle Johnson (TBA) (TBA)
Art Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ART-100-01 Design I 2 David Kahle BEDE-114 T R 11:00AM 11:50AM
ART-111-01 Ceramics I 2 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 8:50AM
ART-111-02 Ceramics I 4 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 9:50AM
ART-120-E1 Calligraphy I 2 Lelia Elder BEDE-114 R 7:00PM 9:00PM
ART-211-01 Ceramics II 2 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 8:50AM
ART-211-02 Ceramics II 4 David Kahle BEDE-113 T R 8:00AM 9:50AM
ART-230-01 Photography 2 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 2:50PM
ART-230-02 Photography 4 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 3:50PM
ART-240-01 Elementary School Art Ed 2 Carol Baumert BEDE-112 T R 8:00AM 8:50AM
Athletic Training Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ATH-100-01 Intro to Athletic Training 1 Andrew Holzwarth LIBR-202 W 8:00AM 8:50AM
Biology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BIO-103-01 Principles of Biology 4 James Sorenson BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
James Sorenson ASNC-151 R 8:00AM 9:50AM
BIO-103-02 Principles of Biology 4 James Sorenson BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
James Sorenson ASNC-151 R 10:00AM 11:50AM
BIO-103-03 Principles of Biology 4 James Sorenson BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
James Sorenson ASNC-151 R 1:00PM 2:50PM
BIO-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-326 T R 3:00PM 3:50PM
BIO-203-02 Human Physiology & Anatomy I 4 Lisa Bonneau BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Lisa Bonneau ASNC-153 R 9:00AM 11:50AM
BIO-203-03 Human Physiology & Anatomy I 4 Lisa Bonneau BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Lisa Bonneau ASNC-153 R 1:00PM 3:50PM
BIO-221-02 Introductory Microbiology 4 Nancy Saunders LIBR-203 M W F 11:00AM 11:50AM
Nancy Saunders LIBR-104 T 10:00AM 11:50AM
BIO-221-03 Introductory Microbiology 4 Nancy Saunders LIBR-203 M W F 11:00AM 11:50AM
Nancy Saunders LIBR-104 T 1:00PM 2:50PM
BIO-290-01 Introduction to Research 1 James Sorenson (TBA) (TBA)
BIO-298-01 Early Research Experience 1 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
BIO-302-01 Immunology 4 Vicki Geiser LIBR-204 M W F 8:00AM 8:50AM
Vicki Geiser ASNC-158 R 9:00AM 11:50AM
BIO-310-01 Ecology 4 James Sorenson ASNC-151 M W F 2:00PM 2:50PM
James Sorenson ASNC-151 T 2:00PM 5:00PM
BIO-364-01 Cell and Molecular Biology 4 Vicki Geiser LIBR-204 M W F 9:00AM 9:50AM
Vicki Geiser ASNC-151 T 9:00AM 11:50AM
BIO-498-01 Research 1 to 4 James Sorenson (TBA) (TBA)
BIO-498-03 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
Business Administration Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BUS-125-01 Introduction to Business 3 Lori Hofer BEDE-117 M W F 11:00AM 11:50AM
BUS-215-01 Business Communications 3 Charles Gross BEDE-117 M W F 8:00AM 8:50AM
BUS-225-01 Principles of Marketing 3 Charles Gross BEDE-326 M W F 3:00PM 3:50PM
BUS-256-01 Microeconomics 3 Lori Hofer BEDE-118 M W F 2:00PM 2:50PM
BUS-269-01 Personal Finance 3 Charles Gross BEDE-118 T R 10:00AM 11:15AM
BUS-270-01 Management Information Systems 3 Arnold Schaeffer SLRC-107 R 9:00AM 9:50AM
BUS-335-01 Human Resource Management 3 Joseph Sejnoha BEDE-323 M W F 11:00AM 11:50AM
BUS-336-01 International Business 3 Charles Gross BEDE-117 M W F 9:00AM 9:50AM
BUS-345-E1 Health Care Mgmt/Admin/Leader 3 Pamela Rezac SLRC-107 M 6:00PM 8:40PM
BUS-372-01 Legal Environment of Business 3 Charles Gross BEDE-117 M W F 1:00PM 1:50PM
BUS-380-01 Entrepreneurship 3 Charles Gross (TBA) (TBA)
BUS-485-01 Internship & Professional Dev 3 to 12 Estelle Johnson (TBA) (TBA)
Chemistry Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CHM-101-01 Introductory Chemistry I 4 Chun Wu SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Chun Wu ASNC-162 R 8:00AM 9:50AM
CHM-101-02 Introductory Chemistry I 4 Chun Wu SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Chun Wu ASNC-162 R 10:00AM 11:50AM
CHM-101-03 Introductory Chemistry I 4 Chun Wu SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Chun Wu ASNC-162 R 1:00PM 2:50PM
CHM-111-01 General Chemistry I 4 Tamara Pease LIBR-204 M W F 11:00AM 11:50AM
Tamara Pease ASNC-156 R 8:00AM 9:50AM
CHM-111-02 General Chemistry I 4 Tamara Pease LIBR-204 M W F 11:00AM 11:50AM
Tamara Pease ASNC-156 R 10:00AM 11:50AM
CHM-231-02 Organic Chemistry I 4 Chun Wu LIBR-205 M W F 3:00PM 3:50PM
Chun Wu ASNC-162 T 1:00PM 3:50PM
CHM-231-01 Organic Chemistry I 4 Chun Wu LIBR-205 M W F 3:00PM 3:50PM
Chun Wu ASNC-162 T 9:00AM 11:50AM
CHM-290-01 Introduction to Research 1 James Sorenson (TBA) (TBA)
CHM-341-01 Analytical Chemistry 4 Tamara Pease LIBR-203 M W F 3:00PM 3:50PM
Tamara Pease ASNC-158 R 2:00PM 4:50PM
CHM-498-01 Research 1 to 4 Chun Wu (TBA) (TBA)
Computer Information Systems Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CIS-125-01 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 8:00AM 8:50AM
CIS-125-02 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 10:00AM 10:50AM
CIS-230-01 Software Structure and Design 4 Arnold Schaeffer LIBR-207 M W F 9:00AM 9:50AM
CIS-361-01 Web Site Design & Programming 4 Arnold Schaeffer LIBR-207 M W F 11:00AM 12:15PM
CIS-475-01 Machine Organization 4 Arnold Schaeffer (TBA) M W F 1:00PM 2:15PM
Criminal Justice Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CJU-133-01 Intro to Criminal Justice 3 Dana DeWitt SLRC-106 M W F 1:00PM 1:50PM
CJU-310-01 Service Experience 1 to 5 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-333-01 Policing in America 3 Dana DeWitt BEDE-456 T R 10:00AM 11:15AM
CJU-341-01 Introduction to Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
CJU-386-01 Criminal Courts 3 Dana DeWitt BEDE-118 M W F 11:00AM 11:50AM
CJU-460-01 Criminal Law 3 Dana DeWitt BEDE-117 T R 1:00PM 2:15PM
CJU-485-01 Internship 1 to 6 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
Computer Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CSC-230-01 Software Structure and Design 4 Arnold Schaeffer LIBR-207 M W F 9:00AM 9:50AM
CSC-361-01 Web Site Design & Programming 4 Arnold Schaeffer LIBR-207 M W F 11:00AM 12:15PM
CSC-475-01 Machine Organization 4 Arnold Schaeffer (TBA) M W F 1:00PM 2:15PM
Teacher Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
EDN-150-01 Orientation to Teaching 2 Deborah McCuin BEDE-331 T R 9:00AM 9:50AM
EDN-212-01 Field Exp Early Childhood/Kind 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-214-01 Field Experience in Elementary 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-216-01 Field Exper in Middle School 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-218-01 Field Experience in Secondary 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-233-01 Educational Psychology 3 Candyce Chrystal BEDE-326 M W F 8:00AM 8:50AM
EDN-312-01 Practicum in Early Child/Kind 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-314-01 Practicum in Elementary 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-316-01 Practicum in Middle School 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-318-01 Practicum in Secondary 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-342-01 Reading: Phi, Psy & Methods 3 Candyce Chrystal BEDE-322 M W F 9:00AM 9:50AM
EDN-350-01 Elementary Math Methods 3 Candyce Chrystal BEDE-322 M W F 11:00AM 11:50AM
EDN-360-01 Indian Studies 3 Kimberly Buechler OFFC-OFFC (TBA)
EDN-375-01 Middle School & Sec Gen Meth 2 Mary Miller BEDE-326 T R 1:00PM 1:50PM
EDN-376-01 Integ Tech Into Teach & Learn 2 Candice Climer LIBR-204 T R 11:00AM 11:50AM
EDN-453-01 Student Teaching Seminar 1 to 2 Deborah McCuin BEDE-322 R 2:00PM 3:50PM
EDN-454-01 Elem School Student Teaching 10 to 12 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-454-02 Elem School Student Teaching 10 to 12 Deborah McCuin (TBA) (TBA)
EDN-455-01 Elem. School Teaching Phys Ed 5 to 6 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-456-01 Elem Student Teaching Music 5 to 6 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-457-01 Secondary School Student Teach 5 to 12 Mary Miller (TBA) (TBA)
English Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ENG-099-01 Introduction to Writing 3 James Sullivan SLRC-104 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-103-01 Composition I: The Essay 3 Christopher Adderley BEDE-323 M W F 8:00AM 8:50AM
ENG-103-02 Composition I: The Essay 3 James Reese BEDE-318 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-103-03 Composition I: The Essay 3 Christopher Adderley BEDE-323 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-103-04 Composition I: The Essay 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-103-05 Composition I: The Essay 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-104-01 Comp II: Critical Writing 3 James Reese SLRC-104 M W F 11:00AM 11:50AM
ENG-220-01 The Short Story 3 James Sullivan BEDE-455 M W F 3:00PM 3:50PM
ENG-220-02 The Short Story 3 James Simmons ONLN-ONLINE (TBA)
ENG-221-01 Creative Writing 3 James Reese SLRC-104 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-227-01 Introduction to Linguistics 3 Christopher Adderley (TBA) (TBA)
ENG-286-E1 What Is Authority? 3 Paul Anders BEDE-323 W 7:00PM 9:40PM
ENG-320-01 Advanced Poetry 3 James Reese SLRC-104 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-326-01 Traditional Grammar and Usage 3 Christopher Adderley BEDE-323 T R 8:00AM 8:50AM
ENG-343-01 Early British Literature 3 Christopher Adderley BEDE-318 T R 9:00AM 10:15AM
ENG-356-01 The Novel 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 11:00AM 11:50AM
Forensic Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
FSC-420-01 Forensic Science Tech I 4 Tamara Pease LIBR-104 M W F 9:00AM 9:50AM
Tamara Pease LIBR-104 T 3:00PM 4:50PM
General Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GEN-000-01 P.A.S.S. 0 Katie Harrell SLRC-107 T R 2:00PM 2:50PM
GEN-102-01 First Year Seminar 1 Katie Harrell SLRC-107 M 3:00PM 3:50PM
GEN-102-02 First Year Seminar 1 Stephanie Gruver LIBR-206 T 2:00PM 2:50PM
GEN-102-03 First Year Seminar 1 Candyce Chrystal BEDE-322 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-04 First Year Seminar 1 Kathryn Burt SLRC-108 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-05 First Year Seminar 1 Erin Riibe LIBR-202 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-06 First Year Seminar 1 Deborah McCuin BEDE-322 T 1:00PM 1:50PM
GEN-102-07 First Year Seminar 1 Kenneth Tice BEDE-254 W 2:00PM 2:50PM
GEN-102-08 First Year Seminar 1 Tracy Taylor SLRC-104 W 3:00PM 3:50PM
GEN-102-10 First Year Seminar 1 Katie Harrell SLRC-104 T 11:15AM 12:00PM
GEN-102-12 First Year Seminar 1 Katie Harrell SLRC-107 T 1:00PM 1:50PM
GEN-102-11 First Year Seminar 1 Krystal Diedrichsen BEDE-205 T 11:00AM 11:50AM
Graphic Design + Media Arts Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GRA-100-01 Electronic Media Studio 4 Jane Venes SLRC-103 M W F 1:00PM 2:50PM
GRA-251-01 Illustration 3 Jane Venes SLRC-103 T R 1:00PM 2:50PM
GRA-320-01 Corporate Identity/Branding 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 8:00AM 9:50AM
GRA-351-01 Motion and Sound 3 Jane Venes SLRC-103 T R 8:00AM 10:50AM
History Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HIS-106-01 Ancient and Medieval World Cul 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 9:00AM 9:50AM
HIS-108-01 19th-20th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 1:00PM 1:50PM
HIS-108-E1 19th-20th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 R 7:00PM 9:40PM
HIS-228-01 US Hist/Govt for Teachers 4 Richard Lofthus BEDE-326 T R 9:00AM 10:50AM
HIS-322-E1 Constitutional History & Law 3 Douglas Haar BEDE-326 M 7:00PM 9:40PM
Honors Program Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HON-386-01 Emotional Intelligence 1 Deborah McCuin (TBA) (TBA)
Human Service Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HSV-100-01 Intro Human Serv Profession 1 Lori Lincoln BEDE-455 R 11:00AM 11:50AM
HSV-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
HSV-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
Medical Laboratory Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MLS-302-01 Immunology 4 Vicki Geiser LIBR-204 M W F 8:00AM 8:50AM
Vicki Geiser ASNC-158 R 9:00AM 11:50AM
MLS-485-01 Clinical Internship 12 to 14 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
MLS-498-01 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
Military Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MSL-101-01 Leadership & Personal Devel 1 John Siegel (TBA) (TBA)
Mathematics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MTH-099-01 Introduction to Algebra 4 Stephanie Gruver LIBR-205 M W R F 8:00AM 8:50AM
MTH-125-01 Elem Apps in Mathematics 3 Stephanie Gruver LIBR-206 M W F 2:00PM 2:50PM
MTH-150-01 College Algebra 4 Bonita Gacnik SLRC-106 M W R F 8:00AM 8:50AM
MTH-150-02 College Algebra 4 Bonita Gacnik LIBR-205 M W R F 11:00AM 11:50AM
MTH-209-01 Calculus I 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M T W F 1:00PM 1:50PM
MTH-315-01 Probability with Case Studies 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W R F 9:00AM 9:50AM
MTH-430-01 Differential Equations 3 Bonita Gacnik LIBR-205 M W F 2:00PM 2:50PM
Music Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MUS-100-01 Music Theory 3 Michael Carlson BEDE-254 T 10:30AM 11:20AM
Michael Carlson GREG-103 M W F 1:00PM 1:50PM
MUS-124-01 Recruitment Choir 1 Kenneth Tice GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-124-02 Recruitment Choir 0 Kenneth Tice GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-126-01 Chamber Choir 1 Kenneth Tice GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-126-02 Chamber Choir 0 Kenneth Tice GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-127-01 Mixed Chorus 1 Kenneth Tice GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-127-02 Mixed Chorus 0 Kenneth Tice GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-128-01 Concert Band 1 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 4:50PM
MUS-128-02 Concert Band 0 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 4:50PM
MUS-160-01 Piano 1 to 2 Gwen VanGerpen (TBA) (TBA)
MUS-160-02 Piano 1 to 2 Kimberly Olson (TBA) (TBA)
MUS-162-01 Voice 1 to 2 Laura Bertschinger (TBA) (TBA)
MUS-166-01 Woodwinds 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-168-01 Brass 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-170-01 Percussion 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-200-01 Music Theory 3 Kenneth Tice GREG-103 T R 10:15AM 11:30AM
MUS-300-01 History of Music 3 Kenneth Tice SLRC-108 T R 2:00PM 3:15PM
MUS-308-01 Instrumental Conducting 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-311-01 Stringed Instrument Methods 1 Dean Rettedal BEDE-252 (TBA)
MUS-312-01 Woodwind Instrument Methods 1 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
Nursing Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
NSG-190-01 Intro to Nursing Profession I 6 Jeremy Wilson BEDE-210 W 4:00PM 4:50PM
Jeremy Wilson OFFC-OFFC T
Jeremy Wilson BEDE-205 M W F 3:00PM 3:50PM
NSG-194-01 Health Assessment/Data Collect 2 Kristi Biltoft BEDE-205 T 1:00PM 1:50PM
Kristi Biltoft BEDE-210 T 2:00PM 2:50PM
NSG-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-326 T R 3:00PM 3:50PM
NSG-290-01 Intro to Nursing Profession I 4 Chelsie Rodabaugh SLRC-107 M W F 9:00AM 9:50AM
NSG-290L-LA Intro/Nursing As Profession I 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 T 10:00AM 11:50AM
NSG-290L-LB Intro/Nursing As Profession I 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 T 2:00PM 3:50PM
NSG-290L-LC Intro/Nursing As Profession I 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 R 10:00AM 11:50AM
NSG-290L-LD Intro/Nursing As Profession I 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 R 2:00PM 3:50PM
NSG-311-01 The Childbearing Family 5 Corinne Lemmer BEDE-205 M W F 8:00AM 9:50AM
NSG-311L-LA The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer OFFC-OFFC T 7:00AM 11:50AM
NSG-311L-LB The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer OFFC-OFFC R 7:00AM 11:50AM
NSG-321-01 Mental Health Nursing 5 Krystal Diedrichsen SLRC-108 M W 8:00AM 9:50AM
NSG-321L-LA Mental Health Nursing 0 Krystal Diedrichsen OFFC-OFFC T 7:45AM 12:45PM Human Services Center
NSG-321L-LB Mental Health Nursing 0 Krystal Diedrichsen OFFC-OFFC R 7:45AM 12:45PM Human Services Center
NSG-333-01 Nursing of Adults I 6 William Mains SLRC-108 M W F 1:00PM 2:50PM
NSG-333L-LA Nursing of Adults I 0 Nicole Bohlmann OFFC-OFFC T 7:00AM 2:50PM
NSG-333L-LB Nursing of Adults I 0 Nicole Bohlmann OFFC-OFFC R 7:00AM 2:50PM
NSG-352-01 Health Assessment I 1 Chelsie Rodabaugh SLRC-107 M 8:00AM 8:50AM Aug 25 - Oct 17
NSG-352L-LA Nursing Assessment I Lab 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 T 9:00AM 9:50AM Aug 25 - Oct 17
NSG-352L-LB Nursing Assessment I Lab 0 Esther Holzbauer BEDE-210 T 1:00PM 1:50PM Aug 25 - Oct 17
NSG-352L-LD Nursing Assessment I Lab 0 Esther Holzbauer BEDE-210 R 1:00PM 1:50PM Aug 25 - Oct 17
NSG-352L-LC Health Assessment I Lab 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 R 9:00AM 9:50AM Aug 25 - Oct 17
NSG-354-01 Health Assessment II 1 Chelsie Rodabaugh SLRC-107 M 8:00AM 8:50AM Oct 20 - Dec 12
NSG-354L-LA Health Assessment II Lab 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 T 9:00AM 9:50AM Oct 20 - Dec 12
NSG-354L-LB Health Assessment II Lab 0 Esther Holzbauer BEDE-210 T 1:00PM 1:50PM Oct 20 - Dec 12
NSG-354L-LD Health Assessment II Lab 0 Esther Holzbauer BEDE-210 R 1:00PM 1:50PM Oct 20 - Dec 12
NSG-354L-LC Health Assessment II Lab 0 Chelsie Rodabaugh BEDE-210 R 9:00AM 9:50AM Oct 20 - Dec 12
NSG-382-01 Nursing Research I 1 Corinne Lemmer SLRC-108 M 3:00PM 3:50PM
NSG-471-01 Community Health Nursing 6 Katherine Huff BEDE-204 M 9:00AM 9:50AM
Katherine Huff BEDE-205 T R 2:00PM 3:50PM
Katherine Huff OFFC-OFFC T W R F 8:00AM 11:50AM
Katherine Huff BEDE-204 M 7:00AM 8:50AM
NSG-480-01 Nursing Management 5 William Mains BEDE-206 T 8:00AM 12:00PM
William Mains BEDE-206 M 8:00AM 9:50AM
William Mains OFFC-OFFC W R F 7:00AM 2:50PM
NSG-488-01 Critical Care Nursing 3 Krystal Diedrichsen BEDE-206 M 1:00PM 2:50PM
NSG-490-01 Senior Capstone 3 Sara Pierson BEDE-331 M 11:00AM 11:50AM
NSG-499-01 Adv Medical Surgical Experienc 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
NSG-499-03 Adv Critical Care Clinical 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
NSG-499-02 Focused Critical Care 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
Physical Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PED-100-01 Intro to Physical Education 2 Erin Riibe LIBR-207 T R 11:00AM 11:50AM
PED-101-01 Life Long Wellness 1 Candice Climer LIBR-203 T 9:00AM 9:50AM
PED-101-02 Life Long Wellness 1 Candice Climer LIBR-203 R 9:00AM 9:50AM
PED-101-03 Life Long Wellness 1 Samuel Holden LIBR-202 T 11:00AM 11:50AM
PED-101-04 Life Long Wellness 1 Samuel Holden LIBR-202 R 11:00AM 11:50AM
PED-108-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-133-01 Gymnastics/Tumbling 1 Jason Nelson LIBR-203 T R 11:00AM 11:50AM Oct 20 - Dec 12
PED-208-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-213-01 Team Sports I 1 Erin Riibe LIBR-203 T R 1:00PM 1:50PM Aug 25 -Oct 17
PED-214-01 Team Sports II 1 Erin Riibe LIBR-203 T R 1:00PM 1:50PM Oct 20 - Dec 12
PED-217-01 First Aid & CPR 2 Erin Riibe LIBR-203 T R 10:00AM 10:50AM
PED-225-01 Fitness-Wellness 2 Andrew Holzwarth LIBR-202 T R 9:00AM 9:50AM
PED-226-01 Strength Training/Condition 2 Andrew Holzwarth LIBR-202 T R 10:00AM 10:50AM
PED-230-01 Human Anatomy and Physiology 4 Jason Nelson LIBR-202 M W F 9:00AM 9:50AM
Jason Nelson ONLN-ONLINE
PED-308-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-330-01 Field Experience in Coaching 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-408-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-450-01 Exercise Physiology 3 Jason Nelson (TBA) (TBA)
PED-471-01 Coaching of Football 1 Jason Nelson LIBR-206 T R 11:00AM 11:50AM Aug 25 - Oct 17
PED-475-01 Coaching of Volleyball 1 Candice Climer LIBR-204 T R 8:00AM 8:50AM Oct 20 - Dec 12
PED-485-01 Internship 2 to 12 Andrew Holzwarth (TBA) (TBA)
Physics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PHY-111-01 Physical/ Earth Science 4 Ryan Maderak LIBR-206 M W F 11:00AM 11:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 T 10:00AM 11:50AM
PHY-221-01 Principles of Physics I 4 Ryan Maderak LIBR-206 M W F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 R 8:00AM 9:50AM
PHY-221-02 Principles of Physics I 4 Ryan Maderak LIBR-206 M W F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 R 10:00AM 11:50AM
PHY-223-01 Calculus Based Physics I 5 Ryan Maderak LIBR-206 M T W F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 R 8:00AM 9:50AM
Political Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
POS-120-01 American Government 3 Terry Nelson LIBR-205 M W F 9:00AM 9:50AM
Psychology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PSY-100-01 Intro/Human Service Profession 1 Lori Lincoln BEDE-455 R 11:00AM 11:50AM
PSY-101-01 Introduction to Psychology 3 Alan Ferris BEDE-331 M W F 8:00AM 8:50AM
PSY-101-02 Introduction to Psychology 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 11:00AM 11:50AM
PSY-165-01 Lifespan Development 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 2:00PM 2:50PM
PSY-275-01 Experimental Methods I 3 Alan Ferris BEDE-117 M W F 2:00PM 2:50PM
PSY-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
PSY-341-01 Introduction to Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
PSY-382-01 Memory and Cognition 3 Alan Ferris BEDE-455 M W F 1:00PM 1:50PM
PSY-452-01 Psy Testing and Measurement 3 Alan Ferris BEDE-205 M W F 11:00AM 11:50AM
PSY-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
Radiologic Technology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RAD-101-01 Intro to Radiologic Technology 1 Ryan Maderak LIBR-206 M 3:00PM 3:50PM
RAD-485-01 Clinical Internship 6 to 12 Anessa Vanosdel (TBA) (TBA)
RAD-485-02 Clinical Internship 6 to 12 Anessa Vanosdel (TBA) (TBA)
Recreation Management Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
REC-212-01 Biking and Hiking 2 Erin Riibe LIBR-202 T 2:00PM 3:50PM
REC-220-01 Introduction to Archery 2 Erin Riibe LIBR-202 M 2:00PM 3:50PM
REC-341-E1 Camping/Outdoor Recreation 2 to 4 Erin Riibe LIBR-203 T 7:00PM 8:40PM non-majors require instructor approval
REC-485-01 Internship 3 to 12 Erin Riibe (TBA) (TBA)
Religious Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RSP-125-01 The Wisdom of Benedict 1 Theresa Lafferty BEDE-205 R 9:00AM 9:50AM
RSP-126-01 Critical Think/Ethical Leader 3 Paul Anders LIBR-203 M W 9:00AM 9:50AM
RSP-126-02 Critical Think/Ethical Leader 3 Paul Anders LIBR-203 T R 3:00PM 3:50PM
RSP-150-01 Introduction to Christianity 3 Theresa Lafferty BEDE-455 M W F 8:00AM 8:50AM
RSP-150-02 Introduction to Christianity 3 Theresa Lafferty BEDE-456 M W F 11:00AM 11:50AM
RSP-150-03 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick BEDE-117 M W F 3:00PM 3:50PM
RSP-150-04 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick BEDE-118 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-202-01 Philosophy and Popular Culture 3 Paul Anders BEDE-323 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-250-01 The Old Testament 3 Theresa Lafferty BEDE-118 M W F 9:00AM 9:50AM
RSP-260-E1 Vatican Council II 3 Helen Ciernick SLRC-104 T 7:00PM 9:40PM
RSP-280-01 Introduction to Theology 3 Helen Ciernick BEDE-118 T R 8:30AM 9:45AM
RSP-286-E1 What Is Authority? 3 Paul Anders BEDE-323 W 7:00PM 9:40PM
RSP-325-01 OT Prophets and Prophecy 3 Theresa Lafferty BEDE-118 M W F 1:00PM 1:50PM
Sociology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SOC-100-01 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson SLRC-107 M W F 1:00PM 1:50PM
SOC-202-01 Marriage & Family 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 9:00AM 9:50AM
SOC-225-01 Foundations of Human Relations 3 Terry Nelson BEDE-326 M W F 11:00AM 11:50AM
SOC-341-01 Introduction to Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
SOC-480-01 Sociological Theory 3 Terry Nelson BEDE-318 M W F 3:00PM 3:50PM
Special Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPE-220-01 Field Experience in Special Ed 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
SPE-270-01 Interacting Parents & Prof 3 Christine Hof BEDE-322 M W F 1:00PM 1:50PM
SPE-320-01 Practicum in Special Education 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
SPE-360-01 Assess of Exceptional Learners 3 Christine Hof BEDE-323 M W F 2:00PM 2:50PM
SPE-440-01 Curriculum & Instruct Strateg 3 Candice Climer LIBR-204 M T W R F 1:00PM 3:50PM Nov 10 - Dec 12
SPE-442-01 Learning Disabilities 3 Christine Hof (TBA) (TBA) Nov 10 - Dec 12
SPE-460-01 Special Ed Student Teaching 10 Christine Hof (TBA) (TBA)
Spanish Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPN-101-01 Elementary Spanish I 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 1:00PM 1:50PM
SPN-203-01 Intermediate Spanish I 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 9:00AM 9:50AM
SPN-360-01 Adv Composition & Conversation 3 Marvin Huber LIBR-200 T R 7:00PM 8:15PM
Speech & Theatre Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
STH-100-01 Theatre Appreciation 3 Rusty Ruth BEDE-205 M W F 2:00PM 2:50PM
STH-117-01 Theatre Practicum 1 Rusty Ruth MARN-100 M 7:30PM 8:20PM
STH-130-01 Speech Communications 3 Andrew Henrickson BEDE-117 T R 9:00AM 10:15AM
STH-130-03 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 1:00PM 2:15PM
STH-130-04 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 2:30PM 3:45PM
STH-204-01 Stagecraft 3 James Hovland MARN-100 T R 9:00AM 10:15AM