Home

Course Schedule


Undergraduate Course Schedule Spring 2014 Day Classes Yankton Campus

Updated 4/19/2014 11:49:40 AM
Spreadsheet Format
Please logon to Webadvisor to see Course Section Capacities and Availability.
Accounting Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ACC-121-01 Accounting II 4 Joseph Sejnoha LIBR-202 M W R F 1:00PM 1:50PM
ACC-327-01 Tax Clinic 1 to 3 Lori Hofer (TBA) (TBA)
ACC-485-01 Internship & Prof Development 3 to 12 Estelle Johnson (TBA) (TBA)
Art Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ART-102-01 Design II 2 David Kahle BEDE-114 T R 2:00PM 2:50PM
ART-150-E1 Drawing and Painting 2 David Kahle BEDE-114 W 7:00PM 8:30PM
ART-150-E2 Drawing and Painting 4 David Kahle BEDE-114 W 7:00PM 9:40PM
ART-215-01 Sculpting 3 Carol Baumert BEDE-113 T R 8:00AM 9:15AM
ART-215-E1 Sculpting 3 Thomas Dahlseid BEDE-113 R 6:30PM 9:10PM
ART-230-01 Photography 2 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 2:50PM
ART-230-02 Photography 4 David Kahle BEDE-114 M W F 2:00PM 3:50PM
ART-260-01 Art & Architecture in Europe 3 Cynthia Binder BEDE-118 T 5:00PM 6:30PM
ART-301-01 Graphic Design & Media History 3 Jane Venes SLRC-103 T R 11:00AM 12:15PM
Athletic Training Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ATH-254-01 Prev & Care/ Athletic Injuries 2 Andrew Holzwarth LIBR-203 T R 8:00AM 8:50AM
Biology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BIO-103-01 Principles of Biology 4 Lisa Bonneau BEDE-323 M W F 9:00AM 9:50AM
Lisa Bonneau BEDE-302 R 9:00AM 11:00AM
BIO-106-01 Intro to the Life Science 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
Vicki Geiser BEDE-302 T 8:00AM 9:50AM
BIO-106-02 Intro to the Life Science 4 Vicki Geiser BEDE-331 M W F 9:00AM 9:50AM
Vicki Geiser BEDE-302 T 10:00AM 11:50AM
BIO-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-204 M R 3:00PM 3:50PM
BIO-204-03 Human Physiology & Anatomy II 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 R 1:00PM 3:50PM
BIO-204-02 Human Physiology & Anatomy II 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-331 M W F 1:00PM 1:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 R 9:00AM 11:50AM
BIO-240-01 Botany 4 James Sorenson BEDE-302 M W F 1:00PM 1:50PM
James Sorenson BEDE-302 R 1:00PM 3:50PM
BIO-241-01 Zoology 4 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-205 M W F 2:00PM 2:50PM
Uriel Buitrago-Suarez BEDE-303 T 1:00PM 3:50PM
BIO-298-01 Early Research Experience 1 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
BIO-330-01 Genetics 4 James Sorenson BEDE-302 M W F 9:00AM 9:50AM
James Sorenson BEDE-327 T 10:00AM 11:50AM
BIO-364-01 Cell and Molecular Biology 4 Vicki Geiser LIBR-204 M W F 11:00AM 11:50AM
Vicki Geiser SLRC-100D R 9:00AM 11:50AM
BIO-390-01 Junior Seminar 1 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-205 W 3:00PM 3:50PM
BIO-490-01 Seminar 1 James Sorenson SLRC-107 F 3:00PM 4:50PM
BIO-490-02 Seminar 1 Uriel Buitrago-Suarez SLRC-107 F 3:00PM 4:50PM
BIO-490-03 Seminar 1 Vicki Geiser SLRC-107 F 3:00PM 4:50PM
BIO-498-01 Research 1 to 4 James Sorenson (TBA) (TBA)
BIO-498-02 Research 1 to 4 Uriel Buitrago-Suarez (TBA) (TBA)
BIO-498-03 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
Business Administration Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
BUS-125-01 Introduction to Business 3 Lori Hofer BEDE-117 M W F 3:00PM 3:50PM
BUS-231-01 Principles of Management 3 Charles Gross BEDE-205 M W F 1:00PM 1:50PM
BUS-255-01 Macroeconomics 3 Charles Gross BEDE-117 M W F 9:00AM 9:50AM
BUS-333-01 Advertising 3 Joseph Sejnoha BEDE-326 T R 10:00AM 11:15AM
BUS-357-01 Bank Management 3 Charles Gross BEDE-117 T R 10:00AM 11:15AM
BUS-370-01 Corporate Finance 3 Charles Gross BEDE-118 M W F 8:00AM 8:50AM
BUS-390-01 Business Ethics/Community Ser 3 Lori Hofer BEDE-117 M W F 2:00PM 2:50PM
BUS-412-01 Production/Operations Mgmt 3 Joseph Sejnoha BEDE-323 M W F 3:00PM 3:50PM
BUS-460-01 Investments 3 Charles Gross BEDE-323 T R 8:00AM 9:15AM
BUS-483-01 Business Strategy 3 Joseph Sejnoha BEDE-323 M W F 11:00AM 11:50AM
BUS-485-01 Internship & Professional Dev 3 to 12 Estelle Johnson (TBA) (TBA)
Chemistry Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CHM-102-01 Introductory Chemistry II 4 Nancy Saunders SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Nancy Saunders BEDE-309 T 8:00AM 9:50AM
CHM-102-02 Introductory Chemistry II 4 Nancy Saunders SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Nancy Saunders BEDE-309 T 10:00AM 11:50AM
CHM-102-03 Introductory Chemistry II 4 Nancy Saunders SLRC-107 M W F 11:00AM 11:50AM
Nancy Saunders BEDE-309 T 1:00PM 2:50PM
CHM-112-01 General Chemistry II 4 Tamara Pease BEDE-326 M W F 11:00AM 11:50AM
Tamara Pease BEDE-310 T 10:00AM 11:50AM
CHM-112-02 General Chemistry II 4 Tamara Pease BEDE-326 M W F 11:00AM 11:50AM
Tamara Pease BEDE-310 T 1:00PM 2:50PM
CHM-232-01 Organic Chemistry II 4 Chun Wu BEDE-326 M W F 3:00PM 3:50PM
Chun Wu BEDE-309 R 9:00AM 11:50AM
CHM-232-02 Organic Chemistry II 4 Chun Wu BEDE-326 M W F 3:00PM 3:50PM
Chun Wu BEDE-309 R 1:00PM 3:50PM
CHM-364-01 Biochemistry 4 Chun Wu LIBR-204 M W F 1:00PM 1:50PM
Chun Wu LIBR-104 T 1:00PM 3:50PM
CHM-370-01 Inorganic Chemistry 3 Krisma DeWitt (TBA) F 1:00PM 4:00PM
CHM-390-01 Junior Seminar 1 Uriel Buitrago-Suarez BEDE-205 W 3:00PM 3:50PM
CHM-490-01 Seminar 1 Tamara Pease SLRC-107 F 3:00PM 4:50PM
CHM-490-02 Seminar 1 Chun Wu SLRC-107 F 3:00PM 4:50PM
CHM-498-01 Research 1 to 4 Chun Wu (TBA) (TBA)
Computer Information Systems Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CIS-125-01 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer ONLN-ONLINE (TBA)
CIS-125-02 Basic Skills in IT 2 Arnold Schaeffer SLRC-107 T R 10:00AM 10:50AM
CIS-231-01 Data Structures 4 Arnold Schaeffer LIBR-206 M W F 3:15PM 4:30PM
CIS-451-01 Database Mgt Systems & Program 4 Arnold Schaeffer LIBR-203 M W R F 9:00AM 9:50AM
CIS-475-01 Machine Organization 4 Arnold Schaeffer SLRC-104 M W F 11:00AM 12:10PM
Criminal Justice Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
CJU-310-01 Service Experience 1 to 5 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-348-01 Drugs, Alcohol and Crime 3 Dana DeWitt LIBR-205 M W F 11:00AM 11:50AM
CJU-358-01 Institutional/Comm Corrections 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-444-01 Juvenile Justice 3 Dana DeWitt BEDE-455 T R 10:00AM 11:15AM
CJU-460-01 Criminal Law 3 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-485-01 Internship 1 to 6 Dana DeWitt (TBA) (TBA)
CJU-490-01 Seminar 3 Dana DeWitt BEDE-118 T R 1:00PM 2:15PM
Teacher Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
EDN-150-01 Orientation to Teaching 2 Deborah McCuin BEDE-455 T R 9:00AM 9:50AM
EDN-156-01 Child & Adolescent Development 3 Mary Miller BEDE-118 M W F 9:00AM 9:50AM
EDN-212-01 Field Exp Early Childhood/Kind 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-214-01 Field Experience in Elementary 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-216-01 Field Exper in Middle School 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-218-01 Field Experience in Secondary 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-234-01 Measurement, Evaluation & Mgmt 3 Candyce Chrystal BEDE-326 M W F 8:00AM 8:50AM
EDN-256-01 Early Childhood Education 3 Deborah McCuin BEDE-322 T R 11:00AM 11:50AM
EDN-266-01 Middle School/Junior High Educ 2 Mary Miller BEDE-205 T R 1:00PM 1:50PM
EDN-286-01 Reading Instruction 2 Candyce Chrystal (TBA) (TBA)
EDN-314-01 Practicum in Elementary 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-316-01 Practicum in Middle School 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-318-01 Practicum in Secondary 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
EDN-343-01 Elem Social Studies Methods 2 Deborah McCuin BEDE-322 W F 1:00PM 1:50PM
EDN-346-01 Readings: Child Lit/Lang Arts 4 Candyce Chrystal BEDE-322 T R 9:00AM 10:50AM
EDN-347-01 Readings: Meth, Diag & Rem Rdg 3 Candyce Chrystal BEDE-322 M W F 9:00AM 9:50AM
EDN-362-01 Mid/Sec Sch Reading in Content 3 Mary Miller BEDE-117 M W F 1:00PM 1:50PM
EDN-376-01 Integ Tech Into Teach & Learn 2 Candice Climer LIBR-204 T R 11:00AM 11:50AM
EDN-377-01 Human Relations Skills 3 Deborah McCuin LIBR-203 M W F 11:00AM 11:50AM
EDN-441-01 Special Methods for Math 1 Debra Howell BEDE-323 R 7:00PM 8:40PM meets bi-weekly
EDN-442-01 Special Methods for Social Stu 1 Nicholas Shudak (TBA) (TBA)
EDN-490-01 Seminar: The Teaching Prof 1 to 2 Deborah McCuin BEDE-322 R 2:00PM 3:50PM
English Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
ENG-103-01 Composition I: The Essay 3 James Reese SLRC-104 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-104-01 Comp II: Critical Writing 3 Christopher Adderley BEDE-318 M W F 8:00AM 8:50AM
ENG-104-02 Comp II: Critical Writing 3 James Reese SLRC-104 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-104-03 Comp II: Critical Writing 3 Christopher Adderley BEDE-318 T R 9:00AM 10:15AM
ENG-104-04 Comp II: Critical Writing 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 1:00PM 1:50PM
ENG-104-05 Comp II: Critical Writing 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-104-06 Comp II: Critical Writing 3 Janis Hausmann BEDE-323 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-250-01 World Literature 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 3:00PM 3:50PM
ENG-286-E1 What Is Authority 3 Paul Anders SLRC-107 T 7:00PM 9:40PM
ENG-311-01 Recent American Literature 3 James Sullivan BEDE-318 M W F 11:00AM 11:50AM
ENG-322-01 Writing & Publishing 3 James Reese SLRC-104 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-323-01 Advanced Writing & Publishing 3 James Reese SLRC-104 M W F 2:00PM 2:50PM
ENG-349-E1 History of Film 3 Cynthia Binder BEDE-118 W 7:00PM 9:40PM
ENG-369-01 Advanced Composition 3 Janis Hausmann BEDE-318 M W F 9:00AM 9:50AM
ENG-386-01 European Literature 3 Christopher Adderley BEDE-318 T R 1:00PM 2:15PM
ENG-490-01 Seminar 2 Christopher Adderley (TBA) (TBA)
ENG-491-01 Senior Portfolio and Performan 2 James Reese (TBA) (TBA)
Forensic Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
FSC-420-01 Forensic Science Tech I 4 Tamara Pease LIBR-205 M W F 1:00PM 1:50PM
Tamara Pease LIBR-104 R
General Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GEN-000-01 P.A.S.S. 0 Katie Harrell SLRC-107 T R 2:00PM 2:50PM
GEN-102-01 First Year Seminar 1 Katie Harrell SLRC-107 T 1:00PM 1:50PM
GEN-301-01 Job Search: World of Work 1 Estelle Johnson SLRC-107 T 3:00PM 3:50PM
Graphic Design + Media Arts Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
GRA-199-01 Tech Design Studio 4 Jane Venes (TBA) (TBA)
GRA-200-01 Typographic Design 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 1:00PM 2:50PM
GRA-201-01 Digital Photography 3 Jane Venes SLRC-103 T R 8:00AM 9:15AM
GRA-250-01 Graphics 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 8:00AM 9:50AM
GRA-301-01 Graphic Design & Media History 3 Jane Venes SLRC-103 T R 11:00AM 12:15PM
GRA-390-01 Advanced Graphics 3 Jane Venes SLRC-103 M W F 8:00AM 9:50AM
GRA-400-01 Senior Studio 3 Jane Venes SLRC-103 (TBA)
History Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HIS-107-01 16th-18th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 9:00AM 9:50AM
HIS-108-01 19th-20th Cent World Cultures 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 1:00PM 1:50PM
HIS-229-01 US History Since 1877 3 Richard Lofthus BEDE-326 M W F 2:00PM 2:50PM
HIS-380-E1 Recent America: 1932-Present 3 Richard Lofthus BEDE-326 R 7:00PM 9:40PM
HIS-390-E1 History of South Dakota 3 Douglas Haar BEDE-326 M 7:00PM 9:40PM
Honors Program Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HON-386-01 The Cell and the Soul 1 Vicki Geiser LIBR-204 M 7:00AM 7:50AM
HON-490-01 Honors Seminar 1 Helen Ciernick (TBA) (TBA)
Human Service Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
HSV-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
HSV-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
HSV-490-01 Senior Seminar 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 2:30PM 3:45PM
Medical Laboratory Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MLS-485-01 Clinical Internship 12 to 14 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
MLS-498-01 Research 1 to 4 Vicki Geiser (TBA) (TBA)
Military Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MSL-402-01 Leadership in a Complex World 3 Ross Nelson (TBA) (TBA)
MSL-402L-01 Leadership in Complex World la 1 Ross Nelson (TBA) (TBA)
Mathematics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MTH-150-01 College Algebra 4 Bonita Gacnik LIBR-204 M W R F 9:00AM 9:50AM
MTH-150-02 College Algebra 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W R F 1:00PM 1:50PM
MTH-180-01 Precalculus 4 Bonita Gacnik SLRC-106 M W R F 8:00AM 8:50AM
MTH-210-01 Calculus II 4 Stephanie Gruver LIBR-206 T R 10:30AM 12:10PM
MTH-219-01 Elementary Statistics 4 Stephanie Gruver LIBR-206 M W F 2:00PM 2:50PM
MTH-455-01 Abstract Algebra 4 Bonita Gacnik LIBR-205 M W F 2:00PM 3:10PM
MTH-490-01 Seminar 2 Bonita Gacnik SLRC-107 F 3:00PM 4:50PM
Music Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
MUS-101-01 Music Theory 3 Kenneth Tice GREG-103 M W F 2:00PM 2:50PM
Kenneth Tice GREG-103 R 10:30AM 11:20AM
MUS-124-01 Recruitment Choir 1 Kenneth Tice GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-124-02 Recruitment Choir 0 Kenneth Tice GREG-103 F 12:00PM 12:50PM
MUS-126-01 Chamber Choir 1 Kenneth Tice GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-126-02 Chamber Choir 0 Kenneth Tice GREG-103 T R 12:00PM 12:50PM
MUS-127-01 Mixed Chorus 1 Kenneth Tice GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-127-02 Mixed Chorus 0 Kenneth Tice GREG-103 M W 12:00PM 12:50PM
MUS-128-01 Concert Band 1 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 5:00PM
MUS-128-02 Concert Band 0 Dean Rettedal GREG-103 M 6:30PM 7:30PM
Dean Rettedal GREG-103 W 4:00PM 5:00PM
MUS-160-01 Piano 1 to 2 Kimberly Olson (TBA) (TBA)
MUS-162-01 Voice 1 to 2 Kenneth Tice (TBA) (TBA)
MUS-166-01 Woodwinds 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-168-01 Brass 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-170-01 Percussion 1 to 2 Dean Rettedal (TBA) (TBA)
MUS-201-01 Music Theory 3 Kenneth Tice GREG-103 T R 2:30PM 3:45PM
MUS-315-01 Elem School Music Methods 2 Patricia Toscano BEDE-254 T R 2:00PM 2:50PM
MUS-420-01 Recital and Research 1 Kenneth Tice (TBA) (TBA)
Nursing Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
NSG-183-01 Practical Nursing Clinical 1 to 2 Carol Stewart (TBA) (TBA)
NSG-193-01 Medical Surgical Nursing 6 Carol Stewart BEDE-204 M W F 1:00PM 1:50PM
Carol Stewart F 2:00PM 2:50PM
Carol Stewart T R
NSG-196-01 Pediatric Nursing 2 Michele Rohde BEDE-204 M 2:00PM 2:50PM
Michele Rohde R
NSG-202-01 Medical Terminology 2 Esther Holzbauer BEDE-204 M R 3:00PM 3:50PM
NSG-206-01 Role & Responsibilities LPN 1 Carol Stewart BEDE-204 W 2:00PM 2:50PM
NSG-210-01 Basic Nutrition 1 Kristi Biltoft BEDE-331 M 11:00AM 11:50AM
NSG-210-02 Basic Nutrition 1 Sara Pierson ONLN-ONLINE (TBA)
NSG-240-01 Lakota Medical & Cultural Expe 1 Shelly Luger (TBA) (TBA) Note: Course is classroom and online mix delivery
NSG-281-01 Pharmacology for Nurses 2 Kathryn Burt BEDE-331 W F 11:00AM 11:50AM
NSG-281-02 Pharmacology for Nurses 2 Kathryn Burt ONLN-ONLINE (TBA) requires instructor approval
NSG-292-01 Intro/Nursing As Profession II 6 Kelly Bluhm SLRC-107 M W F 9:00AM 9:50AM Must also choose lab.
NSG-292L-LA Intro/Nursing As Profession II 0 Michele Rohde BEDE-210 T 10:00AM 11:50AM
Michele Rohde OFFC-OFFC
NSG-292L-LB Intro/Nursing As Profession II 0 Pamela Wiebelhaus BEDE-210 T 2:00PM 3:50PM
Pamela Wiebelhaus OFFC-OFFC
NSG-292L-LC Intro/Nursing As Profession II 0 Michele Rohde BEDE-210 R 2:00PM 3:50PM
Michele Rohde OFFC-OFFC
NSG-295-01 Transition/Baccalaureate Nsg 2 Sara Pierson ONLN-ONLINE (TBA)
NSG-299-01 Leadership in Service Learning 1 to 5 Shelly Luger (TBA) (TBA)
NSG-311-01 The Childbearing Family 5 Corinne Lemmer BEDE-205 M W F 8:00AM 9:50AM
NSG-311L-LA The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer OFFC-OFFC T 7:00AM 11:50AM
NSG-311L-LB The Childbearing Family 0 Corinne Lemmer OFFC-OFFC R 7:00AM 11:50AM
NSG-321-01 Mental Health Nursing 5 Kristi Biltoft BEDE-206 M W 8:00AM 9:50AM
NSG-321L-LA Mental Health Nursing 0 Gayle Webert OFFC-OFFC T 7:45AM 12:45PM
NSG-321L-LB Mental Health Nursing 0 Gayle Webert OFFC-OFFC R 7:45AM 12:45PM
NSG-321L-LC Mental Health Nursing 0 Gayle Webert OFFC-OFFC F 7:45AM 12:45PM
NSG-354-01 Health Assessment II 1 Pamela Wiebelhaus SLRC-107 M 8:00AM 8:50AM
NSG-354L-LA Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-204 T 9:00AM 9:50AM
NSG-354L-LB Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-210 T 1:00PM 1:50PM
NSG-354L-LC Health Assessment II Lab 0 Michele Rohde BEDE-204 R 1:00PM 1:50PM
NSG-384-01 Nursing Research II 1 Pamela Wiebelhaus SLRC-108 M 3:00PM 3:50PM
NSG-399-01 Adv Surgical Clinical Exper 1 to 5 Krystal Diedrichsen (TBA) (TBA)
NSG-471-01 Community Health Nursing 6 Sara Pierson SLRC-108 T R 2:00PM 3:50PM
Sara Pierson OFFC-OFFC T W R F 8:00AM 11:50AM
Sara Pierson BEDE-210 M 7:00AM 9:50AM
Sara Pierson SLRC-108 M 9:00AM 9:50AM
NSG-480-01 Nursing Management 5 William Mains BEDE-204 M 8:00AM 9:50AM
William Mains BEDE-206 T 8:00AM 10:50AM
William Mains BEDE-206 W R F 8:00AM 11:50AM
William Mains OFFC-OFFC
NSG-482-01 Health Care Ethics 1 Esther Holzbauer SLRC-108 M 11:00AM 11:50AM
NSG-488-01 Critical Care Nursing 3 Krystal Diedrichsen BEDE-206 M 1:00PM 2:50PM
NSG-490-01 Senior Capstone 3 Sharon Haas SLRC-108 T 11:00AM 11:50AM
NSG-499-01 Expanding in Oncology Care 3 Jacqueline Kelley (TBA) (TBA)
NSG-499-02 Adv Medical Surgical Clinical 1 to 5 Kathryn Burt (TBA) (TBA)
Physical Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PED-101-02 Life Long Wellness 1 Candice Climer LIBR-204 R 8:00AM 8:50AM
PED-101-03 Life Long Wellness 1 Nathan Epp LIBR-203 T 11:00AM 11:50AM
PED-108-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-130-01 Human Anatomy & Physiology 4 Jason Nelson LIBR-205 M W F 9:00AM 9:50AM
Jason Nelson T 10:00AM 11:50AM
PED-135-01 Dance 1 Erin Riibe LIBR-202 M W 3:00PM 3:50PM Mar 17-May 8
PED-200-01 Principles of Coaching 1 James Thorson LIBR-205 T R 11:00AM 11:50AM Jan 13-Mar 7
PED-208-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-211-01 Individual/Dual Sports I 1 Erin Riibe LIBR-202 T R 11:00AM 11:50AM Jan 13-Mar 7
PED-212-01 Individual/Dual Sports II 1 Erin Riibe LIBR-202 T R 11:00AM 11:50AM Mar 17-May 8
PED-308-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-315-01 Elementary Methods of PE 2 Candice Climer LIBR-203 T R 10:00AM 10:50AM
PED-330-01 Field Experience in Coaching 1 James Thorson (TBA) (TBA)
PED-353-01 Biomechanics 3 Jason Nelson LIBR-204 M W F 2:00PM 2:50PM
PED-382-01 Adapted Physical Education 2 Erin Riibe LIBR-203 T R 1:00PM 1:50PM
PED-408-01 Varsity Sports 1 Charles Iverson (TBA) (TBA)
PED-470-01 Coaching of Basketball 1 James Thorson LIBR-204 T R 1:00PM 1:50PM
PED-472-01 Coaching of Baseball/Softball 1 Jason Nelson LIBR-205 T R 9:00AM 9:50AM Jan 13 - Mar 7
PED-473-01 Coaching of Track/Field & CC 1 Erin Riibe LIBR-201 M W 1:00PM 1:50PM Mar 17-May 8
PED-485-01 Internship 2 to 12 Andrew Holzwarth (TBA) (TBA)
Physics Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PHY-111-01 Physical/ Earth Science 4 Ryan Maderak LIBR-203 M W F 2:00PM 2:50PM
Ryan Maderak LIBR-113 R 1:00PM 2:50PM
PHY-222-01 Principles of Physics II 4 Ryan Maderak LIBR-206 M W F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 T 8:00AM 9:50AM
PHY-224-01 Calculus Based Physics II 5 Ryan Maderak LIBR-206 M W R F 8:00AM 8:50AM
Ryan Maderak LIBR-113 T 8:00AM 9:50AM
Political Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
POS-286-E1 What Is Authority 3 Paul Anders SLRC-107 T 7:00PM 9:40PM
POS-361-01 International Relations 3 Terry Nelson (TBA) (TBA)
Psychology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
PSY-101-01 Introduction to Psychology 3 Alan Ferris BEDE-331 M W F 8:00AM 8:50AM
PSY-101-02 Introduction to Psychology 3 Lori Lincoln BEDE-456 M W F 11:00AM 11:50AM
PSY-165-01 Lifespan Development 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 2:00PM 2:50PM
PSY-276-01 Experimental Methods II 4 Alan Ferris BEDE-205 T R 8:00AM 9:45AM
PSY-286-E1 What Is Authority? 3 Paul Anders SLRC-107 T 7:00PM 9:40PM
PSY-310-01 Service Learning 1 to 5 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
PSY-342-01 Introduction to Alcoholism 3 Dana DeWitt BEDE-118 M W F 1:00PM 1:50PM
PSY-343-01 Intro to Group Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
PSY-370-01 Social Psychology 3 Alan Ferris SLRC-107 M W F 2:00PM 2:50PM
PSY-374-01 Abnormal Psychology 3 Lori Lincoln BEDE-455 M W F 9:00AM 9:50AM
PSY-454-01 History/Systems of Psychology 3 Alan Ferris BEDE-117 M W F 11:00AM 11:50AM
PSY-485-01 Internship 1 to 12 Lori Lincoln (TBA) (TBA)
PSY-490-01 Senior Seminar 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 2:30PM 3:45PM
PSY-498-01 Senior Research 1 to 2 Alan Ferris BEDE-118 M 3:00PM 3:50PM
Radiologic Technology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RAD-485-01 Clinical Internship 12 Anessa Vanosdel (TBA) (TBA)
RAD-485-02 Clinical Internship 12 Anessa Vanosdel (TBA) (TBA)
Recreation Management Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
REC-100-01 Organ/Admin of Recreation 2 Erin Riibe LIBR-202 M W 2:00PM 2:50PM
REC-212-01 Biking and Hiking 2 Erin Riibe (TBA) (TBA)
REC-214-01 Skiing 1 Erin Riibe LIBR-203 T R 3:00PM 3:50PM Jan 13-Mar 5
REC-224-01 Park Planning and Management 2 Erin Riibe LIBR-202 M W 11:00AM 11:50AM
REC-485-01 Internship 3 to 12 Erin Riibe (TBA) (TBA)
Religious Studies Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
RSP-125-01 The Wisdom of Benedict 1 Maribeth Wentzlaff SLRC-107 R 3:00PM 3:50PM
RSP-125-02 The Wisdom of Benedict 1 Julie Peak BEDE-326 R 2:00PM 2:50PM
RSP-125-04 The Wisdom of Benedict 1 Janis Hausmann BEDE-318 R 8:00AM 8:50AM
RSP-125-05 The Wisdom of Benedict 1 Kathryn Burt SLRC-104 W 3:00PM 3:50PM
RSP-125-06 The Wisdom of Benedict 1 Maribeth Wentzlaff BEDE-326 T 1:00PM 1:50PM
RSP-125-07 The Wisdom of Benedict 1 Helen Ciernick BEDE-117 T 3:00PM 3:50PM
RSP-125-08 The Wisdom of Benedict 1 Marietta Kerkvliet BEDE-456 T 1:00PM 1:50PM
RSP-125-09 The Wisdom of Benedict 1 Lynn Osika BEDE-455 F 3:00PM 3:50PM
RSP-125-10 The Wisdom of Benedict 1 Paul Anders BEDE-455 M 7:00PM 7:50PM upperclass and transfer students
RSP-125-03 The Wisdom of Benedict 1 Candyce Chrystal BEDE-322 T 3:00PM 3:50PM
RSP-126-01 Critical Thinking in Ethics 3 Paul Anders LIBR-202 M W 9:00AM 9:50AM
RSP-126-02 Critical Thinking in Ethics 3 Paul Anders BEDE-326 T R 3:00PM 3:50PM
RSP-150-01 Introduction to Christianity 3 Theresa Lafferty BEDE-455 M W F 8:00AM 8:50AM
RSP-150-02 Introduction to Christianity 3 Theresa Lafferty BEDE-455 M W F 11:00AM 11:50AM
RSP-150-03 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick BEDE-117 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-150-04 Introduction to Christianity 3 Helen Ciernick LIBR-204 M W F 3:00PM 3:50PM
RSP-203-01 Philosophy of Human Nature 3 Paul Anders BEDE-323 T R 1:00PM 2:15PM
RSP-286-E1 What Is Authority 3 Paul Anders SLRC-107 T 7:00PM 9:40PM
RSP-286-E2 Understanding the Catholic Fai 3 Helen Ciernick BEDE-117 R 7:00PM 9:40PM
RSP-286-03 Intro to New Testament 3 Theresa Lafferty LIBR-206 M W F 9:00AM 9:50AM
RSP-299-01 Philosophy and the Absurd 1 to 5 Paul Anders (TBA) (TBA)
RSP-301-01 Christian Moral Theology 3 Helen Ciernick BEDE-205 T R 10:00AM 11:15AM
RSP-330-01 Jesus the Christ 3 Theresa Lafferty BEDE-455 M W F 1:00PM 1:50PM
Sociology Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SOC-100-01 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson LIBR-206 M W F 11:00AM 11:50AM
SOC-100-02 Introduction to Sociology 3 Terry Nelson SLRC-107 M W F 1:00PM 1:50PM
SOC-286-E1 What Is Authority? 3 Paul Anders SLRC-107 T 7:00PM 9:40PM
SOC-299-01 Social Problems 1 to 5 Terry Nelson (TBA) (TBA)
SOC-342-01 Introduction to Alcoholism 3 Dana DeWitt BEDE-118 M W F 1:00PM 1:50PM
SOC-343-01 Introd to Group Counseling 3 Lori Lincoln BEDE-455 T R 1:00PM 2:15PM
SOC-377-01 Human Relations Skills 3 Deborah McCuin LIBR-203 M W F 11:00AM 11:50AM
Special Education Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPE-220-01 Field Experience in Special Ed 1 to 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
SPE-260-01 Psych of Exceptional Indiv 3 Christine Hof BEDE-118 M W F 2:00PM 2:50PM
SPE-261-01 Behavior and Group Management 3 Christine Hof BEDE-323 M W F 1:00PM 1:50PM
SPE-320-01 Practicum in Special Education 2 Mary Miller (TBA) (TBA)
SPE-361-01 Diagnostic Instr: Early-Trans 3 Christine Hof RONC-114 M W F 9:00AM 10:50AM
Christine Hof RONC-114 M W F 11:00AM 11:50AM
SPE-390-01 Consultation & Collaboration 3 Christine Hof BEDE-322 M W F 11:00AM 11:50AM
SPE-460-01 Special Ed Student Teaching 10 Christine Hof (TBA) (TBA)
Spanish Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SPN-102-01 Elementary Spanish II 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 3:00PM 3:50PM
SPN-204-01 Intermediate Spanish II 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 9:00AM 9:50AM
SPN-205-01 Spanish Readings and Grammar 3 Marvin Huber LIBR-200 M W F 11:00AM 11:50AM
Social Science Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
SSC-272-01 World Regional Geography 3 Terry Nelson BEDE-323 M W F 8:00AM 8:50AM
Speech & Theatre Course Name Credits Instructor Location Day(s) Begins Ends Comment
STH-117-01 Theatre Practicum 1 James Hovland MARN-100 M 7:30PM 8:00PM
STH-130-02 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 9:00AM 10:15AM
STH-130-03 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 1:00PM 2:15PM
STH-130-04 Speech Communications 3 Georgia Talsma SLRC-104 T R 2:30PM 3:45PM
STH-221-01 Movement 2 Adrianne Adderley BEDE-127 M W 11:00AM 11:50AM
STH-349-E1 History of Film 3 Cynthia Binder BEDE-118 W 7:00PM 9:40PM
STH-361-01 Play Directing 3 Andrew Henrickson BEDE-127 T R 1:00PM 2:15PM